Se incarca...

Browser incompatibil

Pentru a putea folosi aplicația trebuie să folosiți unul dintre urmatoarele browsere.

Forum > Q&A Juridic > Dreptul Muncii
Întrebare fără răspuns

0 0

legea 380/2013

1294 Vizualizări • 3 RăspunsuriCreat de vladoiu titu • Ultimul răspuns acum 9 luni de către Marian Orzaţă • Ultima actualizare la 07.01.2014 0:58:59

vladoiu titu
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Inginer

cind intra in functie legea 380/2013, si daca are nevoie de norme de aplicare, tinind cont de faptul ca se adauga 2 aliniate la legea 263?

07.01.2014 0:58:59 Votează 00

Distribuie

  • Salut,
    Legea 380/2013 a intrat în vigoare la 3 zile de la publicare, din 02 ianuarie 2014.
    Modificare constă în faptul că cei care au realizat stagiu de cotizare în grupa I de muncă, înainte de 1.04.2001 nu mai sunt asimilaţi condiţiilor deosebite de muncă. Astfel, fiind scoşi de aici, pentru această categorie a fost recunoscută grupa I de muncă prevăzută la tabelul nou introdus la art. 55 alin. 1 lit. a ind. 1. Cei care au fost încadraţi în grupa I de muncă beneficiază de reducerea vărstelor de pensionare conform tabelului respectiv fie conform condiţiilor speciale dacă se încadrează la art. 30 alin. 1.

    Cât despre modificarea şi completarea normele de alicare sau a procedurile de lucru, nu am vreo cunoştiinţă dar cred că trebuie să aveţi puţină răbdare.
    Creat la 07.01.2014 9:14:06 Votează 0 0

    Distribuie

  • LUCIAN
    • Membru

     

    Buna ziua !Am fost astazi la Casa de pensii in Bucuresti si pentru cei pensionati anterior datei de 01.01.2014,  care au pensie anticipata partiala , nu se primesc cereri privind trecerea la pensia pentru limita de varsta, deoarece nu au primit Normele de aplicare ale Legii nr. 380/2013.Am primit indicatia la ghiseu de a reveni spre sfarsitul lunii, poate apar pana atunci normele de aplicare ale Legii nr. 380/2013.Conform Legii nr. 263/2010 , la data indeplinirii conditiilor de pensionare pentru limita de varsta, trecerea de la pensia anticipata  partiala  la pensia pentru limita de varsta, se face de catre Casa de pensii din oficiu ( nu mai este necesara cererea scrisa a pensionarului). Mentionez ca urmare a aparitiei Legii nr. 380/30.12.2013 , la aceasta data indeplinesc conditiile pentru pensionare la limita de varsta ( am 9 ani lucrati anterior datei de 01.04.2001, in grupa I de munca, in procent de 100%). Ce ma sfatuiti ? Multumesc, pentru clarificari.
    Creat la 17.01.2014 11:30:36 Votează 0 0

    Distribuie

  • Trecerea la pensia pentru limită de vârstă se făcea oricum din oficiu, la îndeplinirea condiţiilor şi înainte apariţia acestei legi. Sigur, acum vor trebui să ţină cont şi de aceste modificări. Am să revin cu mai multe informaţii când vor apărea aceste norme.
    Creat la 17.01.2014 12:57:35 Votează 0 0

    Distribuie