Se incarca...

Browser incompatibil

Pentru a putea folosi aplicația trebuie să folosiți unul dintre urmatoarele browsere.

Forum > Q&A Juridic > Drept Civil Şi Drept Procesual Civil
Întrebare fără răspuns

0 0

Consum apa pausal

13003 Vizualizări • 9 RăspunsuriCreat de Dan Achimescu • Ultimul răspuns acum 7 luni de către mirela • Ultima actualizare la 26.03.2014 7:22:47

Dan Achimescu
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Tehnician

Buna ziua,

Este legal ca asociatia de proprietari sa puna 10 metri cubi apa rece si 10 apa calda ,consum lunar pentru un apartament cu 3 camere locuit de 2 persoane? Daca nu,ce demersuri pot face pentru actionarea in instanta a asociatiei invederea recuperarii sumelor si a tragerii la raspundere a celor care au dispus aceasta masura

Cu respect:

Dan Achimescu

26.03.2014 7:22:47 Votează 00

Distribuie

• CB
    • Membru

Buna ziua!

La mine in bloc, in sectorul 6, au hotarat in adunarea generala ca daca nu se declara indexul contoarelor de apa chiar si o luna, sa se plateasca 7 metri cubi de apa rece si 7 de apa calda pentru fiecare persoana. Este legala o astfel de hotarare? Unde gasesc o lege / reglementare pentru acest lucru? O alta problema : de aproximativ 15 ani am sigiliu pe conducta de gaze dat fiind faptul ca nu mai consum gaze din retea. Sigiliul este pus de catre Distrigaz dar nu mai detin procesul verbal de atunci iar acum mi se refuza consultarea arhivei blocului. Distrigaz spune ca nu mai este necesar procesul verbal deoarece exista sigiliul. Presedintele refuza sa verifice existenta sigiliului.... Cum pot sa ii conving sa fiu scos, in continuare, de la plata gazelor ( in afara de resigilarea conductei)? Pana la urma presedintii si administratorii sunt sau nu functionari publici ? Ai mei sustin ca nu sunt functionari publici....

Va multumesc.

Creat la 15.02.2017 18:23:39 Votează 0 0

Distribuie

• CB
    • Membru

Buna ziua!

La mine in bloc, in sectorul 6, au hotarat in adunarea generala ca daca nu se declara indexul contoarelor de apa chiar si o luna, sa se plateasca 7 metri cubi de apa rece si 7 de apa calda pentru fiecare persoana. Este legala o astfel de hotarare? Unde gasesc o lege / reglementare pentru acest lucru? O alta problema : de aproximativ 15 ani am sigiliu pe conducta de gaze dat fiind faptul ca nu mai consum gaze din retea. Sigiliul este pus de catre Distrigaz dar nu mai detin procesul verbal de atunci iar acum mi se refuza consultarea arhivei blocului. Distrigaz spune ca nu mai este necesar procesul verbal deoarece exista sigiliul. Presedintele refuza sa verifice existenta sigiliului.... Cum pot sa ii conving sa fiu scos, in continuare, de la plata gazelor ( in afara de resigilarea conductei)? Pana la urma presedintii si administratorii sunt sau nu functionari publici ? Ai mei sustin ca nu sunt functionari publici....

Va multumesc.

Creat la 15.02.2017 18:32:35 Votează 0 0

Distribuie

• mirela
    • Legestart

La nivelul capitalei opereaza Normele de repartizare a consumului de apa emise de ANRSC.

"Valoarea este la apa calda este 3.3 mc / persoana / luna, iar la apa rece de 5,1 mc /persoana / luna.nnORDINUL Nr. 29/N al Ministerului Lucrarilor Publice si Amenajarii Teritoriului din 23 decembrie 1993 pentru aprobarea Normativului-cadru privind contorizarea apei si a energiei termicenpublicat in Monitorul Oficial al Romaniei nr 25/1994. nANEXA 1 la normativul-cadru se publica LISTA de baremuri orientative pentru determinarea in sistem pausal a consumurilor de apa pe categorii de consumatori:.....etc"

inteleg ca aveti sigiliu pe conducta de gaz dar platiti gaze......incredibil..........este abuz al asociatiei si...atat!

Creat la 08.04.2017 21:50:15 Votează 1 0

Distribuie

• mirela
    • Legestart

de fapt, cuvantul "pausal" provine din germana si inseamna "tarif sau preț care se plătește uniform, stabilit în baza experiențelor anterioare sau a unei evaluări".......numai daca nu aveti aparate de masura pt apa in casa, doar atunci se aplica normele de mai sus.........normal ar fi ca, in luna in care nu s-a citit valoarea, sa fie trecut in liste consumul aproximativ avand la baza consumurile anterioare, deci pe baza unor experiente succesive....asa face IDEB atunci cand nu citeste sau nu i se raporteaza citirea contorului, repeta consumul anterior............

asociatiile, insa, astia nu au nici o jena..........le mai frica (dar nu prea tare) daca mergeti cu sectoristul peste ei si le ziceti ca le faceti plangere pt abuz.....incercati asa

Creat la 09.04.2017 16:44:21 Votează 1 0

Distribuie