Se incarca...

Browser incompatibil

Pentru a putea folosi aplicația trebuie să folosiți unul dintre urmatoarele browsere.

Forum > Suport tehnic > Lege5
Întrebare fără răspuns

0 0

stagiu de cotizare

1805 Vizualizări • 1 RăspunsuriCreat de Roman Elena • Ultimul răspuns acum 2 ani de către Marian O. • Ultima actualizare la 06.05.2015 10:30:34

Roman Elena
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Inginer

Buna ziua, am si eu o intrebare:am avut contract de munca pe 1 an de zile incepand cu data de 13.03.2014 pana la 12.03.2015,am fost anuntati in ultima zi de contract ca nu se mai prelungeste contractul asa ca trebuie sa plecam acasa.am primit toate adeverintele de la angajator pentru a beneficia de somaj,dar la somaj nu apar 17 zile de cotizatie.este vina angajatorului?cum pot afla a cui este vina pentru lipsa celor 17 zile?

06.05.2015 10:30:34 Votează 00

Distribuie

• Marian O.
    • Moderator
    salut,
      În principiu este vina angajatorului şi trebuie să primescă o notificare pentru plata contrubuţiei respective.
    Trebuie investigat.
    Orcum, din cate ştiu, pentru a beneficia de şomaj nu este necesară plata contribuţiilor ci depunerea declaraţiilor privind plata acestora de către angajator.

Lege 72/2006:

Art. 5. -  În sensul prevederilor prezentei legi, termenii şi expresiile de mai jos au următoarele semnificaţii:
    V. stagiu de cotizare - perioada de timp pentru care s-a datorat contribuţia de asigurări pentru şomaj atât de către asigurat, cât şi de angajator sau, după caz, numai de către asigurat, precum şi perioada pentru care persoanele asigurate în sistemul asigurărilor pentru şomaj prin încheierea unui contract de asigurare pentru şomaj au datorat şi au plătit contribuţia de asigurări pentru şomaj;

Observaţi diferenţa din textul de lege în sensul că doar pentru cei care încheie un contract de asigurare este necesară şi plata contrubuţiei.

Editat la 06.05.2015 11:14:05 Votează 0 0

Distribuie