Se incarca...

Browser incompatibil

Pentru a putea folosi aplicația trebuie să folosiți unul dintre urmatoarele browsere.

Forum > Q&A Juridic > Asigurări
Întrebare fără răspuns

0 0

Conditii pentru concediu medical

1453 Vizualizări • 1 RăspunsuriCreat de Visan • Ultimul răspuns acum 2 ani de către Alina D. • Ultima actualizare la 24.02.2016 22:16:37

Visan
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Membru
Salut, sunt angajat la KFC din 18 ianuarie, iar acum 2 zile mi s-a intamplat sa fac o batatura la picior si s-a infectat foarte tare, umflandu-se piciorul si neputand calca pe el. Am fost la medic si mi s-a dat tratament de antibiotice timp de 5 zile si alte creme...etc. I-am sunat pe cei de la servici si mi-au spus sa nu imi iau concediu ca degeaba il iau ca nu am contribuit niciodata la stat cu nu stiu ce taxa si ca imi dau ei liber. Dar piciorul meu nu prea vrea sa si revina asa ca maine ar trebui sa merg la spital. Ce ar trebui sa fac. Plus ca eu deja eram accidentat la munca si mergeam destul de greu pana cand sa se agraveze. Multumesc.
24.02.2016 22:16:37 Votează 00

Distribuie

• Alina D.
    • Moderator

Buna ziua,

Stagiul minim de cotizare pentru plata concediilor medicale este de o luna de zile sau 22 de zile cumulate in ultimele 12 luni anterioare lunii in care se efectueaza concediul medical.

Se pot plati concedii medicale fara stagiu de cotizare in situatia urgentelor medico-chirurgicale, boli infectioase, cancer, etc.

Creat la 30.03.2016 15:24:44 Votează 0 0

Distribuie