Se incarca...

Browser incompatibil

Pentru a putea folosi aplicația trebuie să folosiți unul dintre urmatoarele browsere.

Forum > Suport tehnic > Lege5
Întrebare fără răspuns

0 0

Concediu de crestere a copilului

1773 Vizualizări • 1 RăspunsuriCreat de georgiana • Ultimul răspuns anul trecut de către Alina D. • Ultima actualizare la 01.04.2016 13:53:27

georgiana
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Membru

Buna ziua,

Lucrez cu contract de munca part -time de la 10.08.2015 ,sunt insarcinata in 4 luni, intrebarea mea este daca pot beneficia de concediu de crestere a copilului?avand in vedere ca abia pe 10.08.2016 fac un an la locul de munca, iar in septembrie urmeaza sa nasc..

De la munca mi s-a zis ca nu pot beneficia de concediu de crestere a copilului pentru ca trebuia sa am un an de zile lucrat inainte sa raman insarcinata iar eu am ramas insarcinata la 4 luni de la data inceperii contractului..Daca se poate sa ma lamuriti va rog..

01.04.2016 13:53:27 Votează 00

Distribuie

• Alina D.
    • Moderator

Buna ziua,

Concediul şi indemnizaţiile lunare pentru creşterea copilului, prevăzute de ordonanţa de urgenţă, se acordă persoanelor îndreptăţite, dacă acestea au realizat venituri supuse impozitului pe venit,  timp de 12 luni în ultimul an anterior datei naşterii copilului .

Creat la 26.04.2016 16:49:41 Votează 0 0

Distribuie