Se incarca...

Browser incompatibil

Pentru a putea folosi aplicația trebuie să folosiți unul dintre urmatoarele browsere.

Forum > Q&A Financiar > Contabilitate
Întrebare fără răspuns

0 0

Ce criterii trebuie sa primeze cand alegem un program de contabilitate?

1524 Vizualizări • 4 RăspunsuriCreat de Zayn • Ultimul răspuns luna trecută de către Marius Titulescu • Ultima actualizare la 13.04.2016 16:39:37

Zayn
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Economist-şef

Buna. As vrea sa stiu ce este mai important in privinta acestor softuri de contabilitate? Daca are toate functiile si modulele, daca este actualizat in timp real. Voi ce spuneti?

13.04.2016 16:39:37 Votează 00

Distribuie

• Zayn
    • Economist-şef
    Nimeni? Nici un raspuns? :)

Creat la 14.04.2016 12:42:45 Votează 0 0

Distribuie

•  

Trebuie sa fie in pas cu legea contabila si fiscal. Pepiata sunt destule softuri bune, f bune, oricum se iau doar modulele necesare si se face upgrade mai tarziu in functie de nevoi. Ca exemple pot da Ciel, Saga, Winmentor. Ciel V7 are mai multe avantaje fata de celelalte ( dpdv functionalitati, asistenta acordata , mod de lucru si chiar si preturi ok pentru un soft ce raspunde la nevoile noastre ) - vbesc acum despre o parere generala, nevoile pot a difere de la om la om dar per total eu si alti colegi gasim Ciel-ul o alegere mai potrivita.

Zi faina!

Creat la 03.06.2016 11:36:06 Votează 0 0

Distribuie

• marika
    • Economist-şef

Buna ziua!

Cand vreti sa alegeti un soft de contabilitate, in primul rand este important sa fie in pas cu legea contabila si fiscala, ( softul sa iti permita actualizarile in functie de modificarile legislative .

Puteti alege un soft de contabilitate secific activitatii dvs, ( II, IF, SC, ONG...), dar si in functie de ce aveti nevoie, module-financiar, gestiune imobilizari, salarii....

Pe piata regasim o multitudine de softuri contabile,  dar foarte important este ca, acel soft să asigure concordanța strictă a rezultatului prelucrarilor informatice cu prevederile actelor normative care le reglementează, sa aveti intotdeauna acces la update si upgrade ( in functie de modificarile legislative)

De obicei, un program complet de contabilitate trebuie sa contina toate modulele specifice pentru inregistrarea diverselor documente in contabilitate si mereu sa aveti suport tehnic din partea creatorului de soft.

Un program de contabilitate integrat pentru principalele elemente patrimoniale ale firmei (imobilizari, stocuri, salarii, furnizori, clienti, trezorerie), trebuie sa acopere si necesitatile de contabilitate financiara , programul sa permita si o urmarire eficienta a cheltuielilor, veniturilor si respectiv a profitului atat pe centre de profit  cat si pe sursele de venit concrete ale activitatii  (marfuri, produse, servicii)..

Succes!

Creat la 03.06.2016 12:28:58 Votează 0 0

Distribuie

• Eu zic ca cel mai important e sa fie ceva adecvat domeniului de activitate.

Eu folosesc Innovation Partner .

Creat la 19.10.2017 14:11:52 Votează 0 0

Distribuie