Se incarca...

Browser incompatibil

Pentru a putea folosi aplicația trebuie să folosiți unul dintre urmatoarele browsere.

Forum > Suport tehnic > Lege5
Întrebare fără răspuns

0 0

Pensie de urmas

1761 Vizualizări • 1 RăspunsuriCreat de Alina • Ultimul răspuns acum 2 ani de către Marius • Ultima actualizare la 14.04.2016 14:10:24

Alina
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Student
Buna ziua , as vrea sa intreb daca mama poate primi pensie de urmas dupa tata daca primesc si eu (fiica ei) si daca tata are 11 ani lucrati in gradul I plus alti ani lucrati . Si eu daca ma casatoresc si merg in continuare la facultate , o sa pot primi acel ajutor ? Va multumesc .
14.04.2016 14:10:24 Votează 00

Distribuie

  • Marius
    • Consultant management

    Legea 263/2010:

    Art. 51. - In sistemul public de pensii se acorda urmatoarele categorii de pensii: e) pensia de urmas.

    Art. 83. Pensia de urmas se cuvine copiilor si sotului supravietuitor, daca sustinatorul decedat era pensionar sau indeplinea conditiile pentru obtinerea unei pensii.

    Art. 85. - (1) Sotul supravietuitor are dreptul la pensie de urmas pe tot timpul vietii, la implinirea varstei standard de pensionare, daca durata casatoriei a fost de cel putin 15 ani.


    Deci răspunsul pentru dvs. este dadacă tatăl era pensionar sau îndeplinea condiţiile pentru a avea drept de pensie.

    Creat la 25.04.2016 20:10:24 Votează 0 0

    Distribuie