Se incarca...

Browser incompatibil

Pentru a putea folosi aplicația trebuie să folosiți unul dintre urmatoarele browsere.

Forum > Q&A Juridic > Drept Vamal
Întrebare fără răspuns

0 0

Cetățean Moldovean

783 Vizualizări • 1 RăspunsuriCreat de Cristina • Ultimul răspuns acum 8 luni de către Marius • Ultima actualizare la 10.06.2016 23:00:09

Cristina
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Student

Buna,

Sunt o fata care are cetățenie moldoveneasca si trăiesc in Italia. Aici am Permis de Ședere (Carta di Soggiorno) fără termen de expirare, adică nelimitata. 

As vrea sa m-a duc in România cu prietenul meu si nustiu ce trebuie sa fac.

Presupun ca: 

- nu am pașaport biometric

- am pașaport simplu moldovenesc

- nu am buletin moldovenesc

- am permis de ședere in Italia nelimitat

- mama mea a obținut cetățenie Romană 

As vrea sa stau in România a casa la prietenul meu. Casa este a lui mama lui. 

Trebuie doar sa obțin viza? Faptul ca am permis de ședere nelimitata nu m-a ajuta? Faptul ca prietenul meu este roman? (Nu suntem căsătoriți) Faptul ca mama mea a obținut cetățenie romană? Toate astea îmi sunt de folos?

Va Mulțumesc foarte mult.

10.06.2016 23:00:09 Votează 00

Distribuie

• Marius
    • Consultant management

Una e ce vă lasă Italienii să faceţi, alta e ce vă lasă orice altă ţară membră UE. Cereţi o viză la Ambasada României din Italia şi duceţi acte prin care să dovediţi ca mama dumneavoastră are cetăţenia română. În baza lor puteţi cere cetăţenia română la aceeaşi ambasadă. Din punct de vedere juridic, cum prietenul e doar atât, prieten, nu soţ, nu contează pentru consulat, ambasadă sau vamă, adică nu vă poate ajuta cu absolut nimic. Mama având cetăţenia română în schimb, da, vă poate ajuta.

Creat la 21.06.2016 18:29:04 Votează 0 0

Distribuie