Se incarca...

Browser incompatibil

Pentru a putea folosi aplicația trebuie să folosiți unul dintre urmatoarele browsere.

Forum > Q&A Juridic > Diverse teme juridice
Întrebare fără răspuns

0 0

Referitor la obtinerea Autorizatiei de Construire

522 Vizualizări • 3 RăspunsuriCreat de Eugen • Ultimul răspuns acum 2 luni de către Eugen • Ultima actualizare la 04.08.2016 11:19:03

Eugen
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Membru

Buna ziua,

Am depus la Primarie cererea si dosarul aferent pentru eliberarea Autorizatiei de Construire, pentru construirea unei locuinte cu un etaj, respectand toate prevederile din Certificatul de Urbanism.

In cazul in care trec 30 de zile si nu mi se elibereaza Autorizatia, si nici nu primesc vreo notificare referitoare la nereguli sau completari necesare la dosar, se poate considera, din punct de vedere legal, ca pot incepe lucrarile pentru construirea locuintei?

In cazul unui raspuns negativ la intrebarea anterioara, daca Primaria intarzie eliberarea Autorizatiei fara nicio justificare, ce demersuri pot face pentru a 'urgenta' eliberarea Autorizatiei?

Multumesc,

04.08.2016 11:19:03 Votează 00

Distribuie

• Marius
    • Consultant management

Nu există demersuri pentru "urgentarea" unui răspuns. Şi nu puteţi începe a construi fără a avea autorizarea prevăzută de Legea nr. 50/1991 republicată. Dacă nu vi se răspunde, reveniţi cu o cerere de reclamaţie administrativă prin care solicitaţi ca persoana responsabilă de tergiversare să fie amendată şi să vă fie comunicat un răspuns în maxim 7 zile. Dacă nici aşa nu primiţi răspuns, chemaţi instituţia în judecată la Tribunalul de contencios administrativ pentru refuzul nejustificat de a vă răspunde unei cereri şi de a soluţiona o petiţie.

Creat la 05.08.2016 13:11:40 Votează 0 0

Distribuie

• Eugen
    • Membru
    Multumesc foarte mult pentru raspuns.
    Voi urma sfaturile dumneavoastra.

Cu stima,

Creat la 08.08.2016 17:10:31 Votează 0 0

Distribuie

• Eugen
    • Membru

Buna ziua,

Dupa lungi asteptari datorate intarzierilor Primariei in a-mi furniza informatiile necesare, am ajuns in situatia in care Dosarul aferent Cererii pentru Autorizatia de Construire este complet insa Primaria nu da niciun semn ca-mi va emite Autorizatia prea curand, din contra mi se tot spune sa astept, desi au trecut 45 de zile de la depunerea ultimului document in completare la Dosar.

Mentionez si ca, in ce priveste ultimul document ce l-am depus in completare la Dosar, a trebuit sa astept peste 60 de zile ca sa aflu, foarte greu si cu multe insistente, ca se astepta depunerea acestuia, nefiindu-mi comunicat in niciun fel de Primarie ca Cererea stagneaza din cauza lipsei acestuia.

Ca urmare, am formulat o Reclamatie Administrativa pe care urmeaza sa o depun la Primaria Orasului Voluntari, despre aceasta fiind vorba, insa inainte am rugamintea sa ma ajutati cu urmatoarea informatie:

In raspunsul anterior ati mentionat sa solicit in Reclamatie comunicarea unui raspuns in maxim 7 zile, insa nu am gasit informatii pe internet despre temeiul legal in baza caruia pot solicita raspunsul in 7 zile.

Conform art. 8 alin (1) din OG nr. 27/2002 privind reglementarea activitatii de solutionare a petitiilor, solutionarea unei cereri trebuie efectuata in termen de 30 zile de la inregistrare.

Va rog a-mi clarifica acest aspect pentru a putea argumenta in Reclamatie motivul pentru care solicit raspuns in 7 zile.

Cu stima, 

Creat la 16.03.2017 12:11:34 Votează 0 0

Distribuie