Se incarca...

Browser incompatibil

Pentru a putea folosi aplicația trebuie să folosiți unul dintre urmatoarele browsere.

Forum > Q&A Juridic > Achizitii
Întrebare fără răspuns

0 0

promisiune de vanzare

1388 Vizualizări • 1 RăspunsuriCreat de cring simona • Ultimul răspuns anul trecut de către Marius • Ultima actualizare la 27.09.2016 15:02:59

cring simona
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Membru

Buna ziua, va rog sa ma sfatuiti ce obligatii am fata de un domn care sustine ca a cumparat o bucata de pamant de la tatal meu?

Povestea este urmatoarea

Tatal meu T.S. a decedat in anul 2010 lasandu- ne  mostenire (mie ,celor doi frati si mamei)o casa si un titlu de propietate pt un teren agricol in suprafata de 1,40 ha (bunuri dobandite de dansul cu titlu de mostenire), noi am dezbatut succesiunea si am vandut casa ramanand cu terenul agricol.La aproximativ un an de la decesul tatalui ,m-a contactat un domn care sustinea ca a cumparat de la tata vreo 40 ari de teren , eu i-am spus ca sunt de acord sa-i trec pamantul pe nume daca imi aduce un contract sau ceva cu care sa-mi demonstreze ca a cumparat. El mi-a spus ca are un contract  de vanzare  facut de el si semnat de tata si de 2 martori si ca a platit intabularea la cadastru ,dar pe numele tatei.In sfarsit lucrurile au taraganat ,iar anul trecut in decembrie ne-am trezit cu citatii,domnul dandu-ne in judecata pt a-si trece terenul pe nume, obligandu-ne si la cheltuieli de judecata. Problema este ca eu nu cred ca semnatura tatei este autentica.Iar daca tata chiar i-a vandut terenul (asa zisul contract de vc este incheiat in 2003,iar intabularea terenului s-a facut in2007) de ce nu au incheiat acte notariale in acesti 7 ani si de ce noi mostenitorii ne judecam cu un necunoscut?

Va rog sa ma sfatuiti ce ar trebui sa facem?

Multumesc!

27.09.2016 15:02:59 Votează 00

Distribuie

• Marius
    • Consultant management

Contestaţi, la primul termen de judecată, semnătura tatălui (falsul în înscrisuri) şi cereţi citarea martorilor ce au asistat la presupusa vânzare. Puneţi-le întrebări la care să ştie doar familia răspunsurile ca să vă convingeţi că au asistat, sau nu, la tranzacţie. Judecătorul vă va cere să aduceţi acte semnate de tatăl dvs, pentru a vedea dacă seamănă. Dacă nu se va lămuri, va cere expertiza grafologică. Contactaţi un avocat care să vă lămurească ce aveţi de făcut mai departe.

Creat la 28.09.2016 20:43:37 Votează 0 0

Distribuie