Se incarca...

Browser incompatibil

Pentru a putea folosi aplicația trebuie să folosiți unul dintre urmatoarele browsere.

Forum > Q&A Juridic > Asigurări
Întrebare fără răspuns

0 0

Restituire certificat si placute inmatriculare.

908 Vizualizări • 1 RăspunsuriCreat de Marinescu Lucian • Ultimul răspuns acum 10 luni de către Marius • Ultima actualizare la 29.09.2016 9:37:39

Marinescu Lucian
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Legestart

Am primit amenda si mi-au fost retinute certificatul si nr. de circulatie deoarece nu aveam RCA . Autoturismul apartine unui prieten care este plecat din tara. Am achitat amenda si am incheiat asigurarea dar Politia refuza sa-mi restituie actele pe care au zis ca le dau numai propietarului. Cum pot proceda sa intru in posesia lor deoarece proprietarul lipseste mai mult timp si eu am nevoie de autoturism. Este contraventie sau infractiune daca pun in circulatie autoturismul in aceste conditii?

29.09.2016 9:37:39 Votează 00

Distribuie

• Marius
    • Consultant management

Infracţiune, deoarece nu aveţi nici un act scris din partea proprietarului maşinii. Tot din această cauză poliţia nu vă va preda actele dvs. Să vă facă o procură specială la consulat proprietarul sau ... riscaţi dosar penal pentru punerea în circulaţie a unei maşini fără a fi înregistrată în circulaţie şi fără numere de înmatriculare dar şi cu dreptul de circulaţie suspendat.

Creat la 05.10.2016 6:57:17 Votează 0 0

Distribuie