Se incarca...

Browser incompatibil

Pentru a putea folosi aplicația trebuie să folosiți unul dintre urmatoarele browsere.

Forum > Q&A Juridic > Achizitii
Întrebare fără răspuns

0 0

Lege 98/2016

684 Vizualizări • 1 RăspunsuriCreat de Claudiu • Ultimul răspuns acum 4 luni de către Marius • Ultima actualizare la 30.10.2016 22:20:14

Claudiu
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Consultant IT

Buna ziua,

Daca se poate putin ajutor pe Legea achizitiilor publice 98/2016.

Mai exact: Sa zicem ca initial din istoric, estimare, am nevoie de un numar de calculatoare. Suma initiala se incadreaza in plafonul de 132.000 lei pentru achizitie directa. Fac achizitia din catalogul SEAP. Din diverse motive, constat la jumatatea anului ca am nevoie de mai multe calculatoare. Cum procedez? Mai pot incepe o alta procedura, de data asta alta decat achizitia directa? Stiu ca legea prevede ca trebuie estimata cantitatea pe un an. Tot legea prevede ca aceasta estimare poate fi modificata. Ce se intampla in cazul in care se depaseste pragul?

Va multumesc!

30.10.2016 22:20:14 Votează 00

Distribuie

• Marius
    • Consultant management

Puteţi începe o altă procedură, cu precizarea că e nevoie de un motivare temeinică. Aveţi însă o problemă: depăşirea pragului într-un an duce la nulitatea absolută a procedurii şi, evident, la intervenţia Curţii de Conturi. Deci ... fie prevedeţi un număr mai mare de PC-uri din start, fie PC-urile necesare le achiziţionaţi în cursul anului următor.

Creat la 10.11.2016 7:38:37 Votează 0 0

Distribuie