Se incarca...

Browser incompatibil

Pentru a putea folosi aplicația trebuie să folosiți unul dintre urmatoarele browsere.

Forum > Q&A Financiar > Impozite Si Taxe
Întrebare fără răspuns

0 0

Impozit venit pentru un bun executat

505 Vizualizări • 1 RăspunsuriCreat de Haman Dorin Ciprian • Ultimul răspuns acum 4 luni de către Marius • Ultima actualizare la 04.01.2017 16:26:00

Haman Dorin Ciprian
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Economist-şef

Buna ziua,

am predat de buna voie unei banci dupa plata a aprox 68% din sold un imobil (casa + teren) ulterior executorul care avea mandat pentru acea banca mi-a trimis o notificare prin care ma instiinta ca se va scoatre la licitatie. Ulterior dupa vreo 4-5 termene (licitatii organizate) casa a fost vanduta (oct. 2013), astazi dec' 2016 primesc o adresa de la ANAF ca am o poprire pe cont de la ANAF pentru un impozit pe venit.

Am mers la ANAF si am constatat ca executorul a inregistrat vanzarea la sectorul de care apartin eu si ca urmare a faptului ca am fost executat (deci din vanzarea prin licitatie eu nu am primit nimic, nici un ban) impozitul pentru venitul obtinut de executor din vanzarea casei va trebui platit de mine persoana executata.

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns daca este posibil, sunt dispus sa platesc si o consultanta in acest sens.

Astept cu interes raspunsul dvs.

04.01.2017 16:26:00 Votează 00

Distribuie

• Marius
    • Consultant management

Toate costurile executării silite deci inclusiv impozitele datorate Statului cad în sarcina debitorului, dacă bunul executat silit nu a fost "dat în plată", caz în care se sting toate sumele datorate băncii, cu excepţia impozitelor şi taxelor de dare în plată.

Creat la 02.02.2017 16:25:55 Votează 0 0

Distribuie