Se incarca...

Browser incompatibil

Pentru a putea folosi aplicația trebuie să folosiți unul dintre urmatoarele browsere.

Forum > Q&A Juridic > Drept Civil Şi Drept Procesual Civil
Întrebare fără răspuns

0 0

Uzucapiune extratabulara - aplicare

748 Vizualizări • 1 RăspunsuriCreat de florina • Ultimul răspuns acum 10 luni de către Marius • Ultima actualizare la 11.01.2017 17:09:00

florina
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Membru

Buna ziua!

Va rog sa ma ajutati si sa-mi spuneti daca uzucapiunea extratabulara se aplica in situatia urmatoare si care sunt pasii pe care trebuie sa-i urmez.

Am ingrijit o batranica cativa ani cu intelegerea ca imi va face acte pe garsoniera. Din pacate, batranica a decedat fara sa ne asteptam si nu am apucat sa facem acte si la notar. Nici macar o hartie intre noi. Ea nu are nici un mostenitor. Eu am ramas cu cheia si am ingrijit garsoniera de atunci pana in prezent (de aprox. 4 ani), platind intretinerea si impozitul cu numele meu specificat.

Se aplica uzucapiunea extratabulara in acest caz ca dupa 10 ani sa pot cere sa se inscrie in CF garsoniera pe numele meu? Daca da, care sunt pasii care trebuie sa-i fac acum si atunci (cand se vor implini 10 ani)? Am citit pe site ca trebuie "înregistrat cererea de înscriere în cartea funciară". Cand si cum trebuie procedat?

Iar daca nu se aplica, ce trebuie facut cu imobilul?

11.01.2017 17:09:00 Votează 00

Distribuie