Se incarca...

Browser incompatibil

Pentru a putea folosi aplicația trebuie să folosiți unul dintre urmatoarele browsere.

Forum > Q&A Financiar > Controale (garda, administratie, ITM)
Întrebare fără răspuns

0 0

daca o persoana primeste pensie anticipata are voie sa mai lucreze?

787 Vizualizări • 2 RăspunsuriCreat de turburica florenta • Ultimul răspuns acum 2 luni de către IVASCU ION • Ultima actualizare la 23.02.2017 11:26:33

turburica florenta
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Inginer

sefa mea de birou s-a pensionat anticipat din octombrie 2016, primeste lunar pensia. Ea nu si-a intrerupt nici o secunda serviciul la Consiliul Judetean Valcea, unde este sefa birou Servicii Publice. Este legal sa ia si pensie anticipata si salariu ? eu, din cate am citit legislatia, nu este, dar vreau un raspuns corect.

23.02.2017 11:26:33 Votează 00

Distribuie

• Buna ziua.

https://www.cnpp.ro/pensia-anticipata

Suspendarea plăţii pensiei anticipate se face începând cu luna următoare celei în care:

• pensionarul şi-a stabilit domiciliul pe teritoriul altui stat, cu care România a încheiat convenţie de reciprocitate în domeniul asigurărilor sociale, dacă potrivit prevederilor acesteia pensia se plăteşte de către celălalt stat;

• pensionarul, beneficiar al unei pensii anticipate se regăseşte în una dintre situaţiile prevăzute la art. 6 alin. (1) pct. I, II sau IV, cu excepţia consilierilor locali sau judeţeni;

• I.a) persoanele care desfăşoară activităţi pe bază de contract individual de muncă, inclusiv soldaţii şi gradaţii voluntari; b) funcţionarii publici; c) cadrele militare în activitate, soldaţii şi gradaţii voluntari, poliţiştii şi funcţionarii publici cu statut special din sistemul administraţiei penitenciare, din domeniul apărării naţionale, ordinii publice şi siguranţei naţionale; d) persoanele care realizează venituri de natură profesională, altele decât cele salariale, din drepturi de autor şi drepturi conexe definite potrivit art. 7 alin. (1) pct. 13^1 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, precum şi din contracte/convenţii încheiate potrivit Codului civil.

• II.persoanele care îşi desfăşoară activitatea în funcţii elective sau care sunt numite în cadrul autorităţii executive, legislative ori judecătoreşti, pe durata mandatului, precum şi membrii cooperatori dintr-o organizaţie a cooperaţiei meşteşugăreşti, ale căror drepturi şi obligaţii sunt asimilate, în condiţiile prezentei legi, cu ale persoanelor prevăzute la pct. I;

Creat la 07.04.2017 20:35:51 Votează 0 0

Distribuie

• IVASCU ION
    • Inginer

Nu cred ca este asa doamna Florenta !  Legea este clara in acest sens chiar si pentru lucrul la privat nu numai pentru functionarii publici.Pensia se sisteaza imediat.Poate nu este anticipata, sau poate nu mai primeste si doar v-a lasat sa credeti asta. Oricum ar fi, daca ea citeste asta sau daca-i spune cineva ce ati postat aici v-ati facut un dusman.

Creat la 13.06.2017 21:40:31 Votează 0 0

Distribuie