Se incarca...

Browser incompatibil

Pentru a putea folosi aplicația trebuie să folosiți unul dintre urmatoarele browsere.

Forum > Q&A Juridic > Asigurări
Întrebare fără răspuns

0 0

insotitor pentru persoane cu handicap

910 Vizualizări • 2 RăspunsuriCreat de GROSU MARIANADANIELA • Ultimul răspuns luna trecută de către Simona • Ultima actualizare la 09.03.2017 16:43:37

GROSU MARIANADANIELA
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Membru

Mama mea are 83 ani este pensionara are 550 ron pensie, acum 15 zile a facut accident vascular cerebral, cu grave daune neurologice, dupa 10 zile a fost externata din spital,apoi am duso la un spital de ingrijiri paliative, aici platesc 70 ron pe zi eu si alti bani vin de la casa nationala de asigurari de sanatate.Va rog sa imi spuneti daca are dreptul sa primeasca acesti bani pentru insotitor.

09.03.2017 16:43:37 Votează 00

Distribuie

• IVASCU ION
    • Inginer

Nu exista ,,bani pentru insotitor". Acestia se dobandesc in urma unor demersuri facute de dv de a o incadra pe mama dv intr-un grad de handicap care prevede insotitor.Mergeti la medicul neurolog care va trebui sa va dea o scrisoare medicala catre Directia judeteana a persoanlelor cu handicap si numai dupa toate demersurile facute si obtinerea certificatului veti primi (de fapt mama va primi) banii pentru un insotitor.Asta daca intre timp nu isi revine si poate sa se ingrijeasca singura ceea ce ar fi de preferat.

Creat la 13.06.2017 22:29:29 Votează 0 0

Distribuie

• Simona
    • Consilier juridic

Buna ziua,

Situatia bunicii mele este identica. Si nu beneficia de pensie, ci de cea de urmas dupa bunicul meu. Unchiul meu stiu ca a umblat foarte mult, dar in prezent are indemnizatie de insotitor. Nu stiu procedurile, dar el are sigur.

Multa sanatate!

Creat la 22.06.2017 16:36:21 Votează 0 0

Distribuie