Se incarca...

Browser incompatibil

Pentru a putea folosi aplicația trebuie să folosiți unul dintre urmatoarele browsere.

Forum > Q&A Juridic > Diverse teme juridice
Întrebare fără răspuns

0 0

utilizarea drepturilor sociale ale persoanelor cu handicap

755 Vizualizări • 1 RăspunsuriCreat de LUNGU MENTICA • Ultimul răspuns acum 4 luni de către Marius • Ultima actualizare la 26.03.2017 17:49:03

LUNGU MENTICA
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Profesor

Pe 1martie 2017 mama mea in varsta de 87 de ani a suferit un avc in urma caruia a ramas paralizata si nu poate vorbi. Sta doar in pozitie orizontala si nu se poate ridica in sezut. Ca urmare a recomandarii din spital a medicului neurolog, beneficiaza de asistenta medicala la domiciliu, care practic se rezuma doar la furnizarea de scutece care sunt bune ca nu trebuie sa le cumparam.

Am depus toate actele necesare si asteptam evaluarea de la autoritatea tutelara de la primarie. 

Mama mea are o pensie de 500 lei. sigur ca toata fam. contribuim pentru procurarea tuturor lucrurilor de care e nevoie, dar tot ne dorim o ingrijire cat mai buna si o supraveghere de 24/24h ceea ce este imposibil intr-o familie unde toata lumea munceste.

Intrebare : In cazul in care eu, ca fiica as obtine indemnizatia d insotitor + indemnizatia ei personala de handicap+ pensia + contributia noastra personala, ar fi legal sa folosim acesti bani pt.a o interna intr-un camin privat f. bun ?

26.03.2017 17:49:03 Votează 00

Distribuie