Se incarca...

Browser incompatibil

Pentru a putea folosi aplicația trebuie să folosiți unul dintre urmatoarele browsere.

Forum > Q&A Juridic > Drept Civil Şi Drept Procesual Civil
Întrebare fără răspuns

0 0

in legatura cu un litigiu invocat de sp jud ploiesti se poate sa fiu chemata in judecata pentru o fapta petrecuta intre 12.09-23.09.2013?

445 Vizualizări • 1 RăspunsuriCreat de Mihalache Marinela • Ultimul răspuns acum 2 luni de către Marius • Ultima actualizare la 26.03.2017 19:00:47

Mihalache Marinela
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Membru

Am primit o  cerere de chemare in judecata pentru o actiune in pretentii pentru o fapta intamplata in septembrie 2013. Spitalul judetean de urgenta ploiesti invoca art 320 alin 1,2 din Legea nr. 95/2006 .

Nu gasesc nicaieri termenul de prescriptie pentru acest art 

26.03.2017 19:00:47 Votează 00

Distribuie

  • Marius
    • Consultant management

    Nu există prescriere la acţiunea în pretenţii, decât dacă e vorba de nişte sume de bani. Dacă sunteţi chemată în civil, există prescriere conform art. 2500 Cod Civil dar doar pentru cazuri concrete:

    (1) Dreptul material la acţiune, denumit în continuare drept la acţiune, se stinge prin prescripţie, dacă nu a fost exercitat în termenul stabilit de lege.

    (2) În sensul prezentului titlu, prin drept la acţiune se înţelege dreptul de a constrânge o persoană, cu ajutorul forţei publice, să execute o anumită prestaţie, să respecte o anumită situaţie juridică sau să suporte orice altă sancţiune civilă, după caz.

    Creat la 14.04.2017 15:22:55 Votează 0 0

    Distribuie