Se incarca...

Browser incompatibil

Pentru a putea folosi aplicația trebuie să folosiți unul dintre urmatoarele browsere.

Forum > Q&A Juridic > Drept Civil Şi Drept Procesual Civil
Întrebare fără răspuns

0 0

Cum pot intra in posesia unei constructii...

306 Vizualizări • 1 RăspunsuriCreat de Adrian Matei • Ultimul răspuns acum 2 luni de către Marius • Ultima actualizare la 27.03.2017 17:37:09

Adrian Matei
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Profesor

Cum pot intra in posesia unei constructii aflata pe terenul unei societati, dar neintabulata de catre aceasta ? Am vrut sa inchiriez acea casuta si directorul societatii a descoperit ca, desi au folosit-o ani de zile, cladirea nu le apartine in acest moment (deci nu mi-o poate inchiria...) deoarece nu a fost intabulata in favoarea lor. Casuta nu apartine nici primariei...

Este o constructie edificata inainte de 1989, folosita ca si "cabina de paza" la intrarea pe un teren al respectivei societati...o cladire care NU ARE PROPRIETAR !

Uzucapiunea, accesiunea sau ce altceva legal, scurt (ca durata in timp) si favorabil mie (intrarea in posesie printr-o hotarare judecatoreasca) ?

Daca inchiriez terenul de sub ea (minim acea suprafata) si fac o investitie in cladire, ce se intampla cu banii mei, daca proprietarul nu "recunoaste" cladirea si implicit investitia mea ?

Daca exista o cale de rezolvare imi puteti recomanda un avocat (specializat in "imobiliare") din Constanta ?

Cu deosebit respect,

Prof. Adrian Matei.

27.03.2017 17:37:09 Votează 00

Distribuie