Se incarca...

Browser incompatibil

Pentru a putea folosi aplicația trebuie să folosiți unul dintre urmatoarele browsere.

Forum > Q&A Juridic > Drept Civil Şi Drept Procesual Civil
Întrebare fără răspuns

0 0

Cum pot intra in posesie ?

136 Vizualizări • 1 RăspunsuriCreat de Adrian Matei • Ultimul răspuns acum 15 zile de către Marius • Ultima actualizare la 27.03.2017 19:40:35

Adrian Matei
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Profesor

Cum pot intra in posesia unei cladiri care nu are proprietar, desi se afla pe terenul unei societati, dar nu este intabulata in favoarea acestei societati ?

Mai concret : am incercat sa inchiriez o cladire (fosta cabina de portar la intrarea pe un teren) dar proprietarul terenului nu o are in acte (intabulare) desi a folosit-o ani de-a randul, si nu mi-o poate inchiria iar eventualele investitii ale mele in repararea cladirii nu ar putea fi decontate in vreun fel.

Cladirea nu este nici a primariei din zona...

Uzucapiunea sau accesiunea credeti ca m-ar putea sa intru cumva in posesie, (cladirea NU ARE PROPRIETAR) in mod legal dar si scurt ca durata a eventualului proces ?

Daca inchiriez, cel putin, bucata de teren de sub cladire o pot folosi (cladirea) si apoi sa-mi depun optiunea de cumparare...? (am gasit-o acolo, pe terenul inchiriat). Sau sa cer o autorizatie de construire pentru o cladire pe amplasamentul si de dimensiunea celei existent ?

Asteptan un sfat va multumesc mult,

Prof. Adrian Matei.

p.s. daca exista vreo varianta plauzibila, imi puteti recomanda un avocat in Constanta specializat in astfel de spete ?

27.03.2017 19:40:35 Votează 00

Distribuie

• Marius
    • Consultant management

Nu puteţi cere autorizaţie dacă nu sunteţi proprietarul de drept al terenului. Clădirea este prin lege a celui ce deţine terenul, fiind construită practic pe terenul altcuiva, astfel că posesorul terenului devine şi posesorul clădirii. Proprietarului terenului trebuie să ceară în instanţă recunoaşterea dreptului de superficie prin uzucapare de scurtă sau lungă durată.

Creat la 13.04.2017 18:33:15 Votează 0 0

Distribuie