Se incarca...

Browser incompatibil

Pentru a putea folosi aplicația trebuie să folosiți unul dintre urmatoarele browsere.

Forum > Suport tehnic > Lege5
Întrebare fără răspuns

0 0

permis auto

524 Vizualizări • 1 RăspunsuriCreat de Ady • Ultimul răspuns acum 4 luni de către Marius • Ultima actualizare la 06.04.2017 12:10:19

Ady
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Membru
buna ziua...in 1991 am facut scoala auto si am obtinut permis auto canadian , eram rezident in Canada...in 1997 , m am repatriat din motive familiare...inainte de a reveni in tara , am intrebat la consulatul roman din Montreal , cum si in cat timp imi pot preschimba permisul auto canadian intr-unul romanesc si consulul mi a spus 6 luni , fara macar sa intrebe personalul de acolo , informatia fiind eronata , asa cum am constatat mai tarziu, termenul la aceea data in 1997 era de o luna jumatate , nu de sase luni , nu ma intrebati de ce !...tata era pe moarte si stiind ca am timp 6 luni pt preschimbare , m am dus dupa 2 luni jumatate sa preschimb permisul...surpriza neplacuta , mi au spus ca e prea tarziu si nu mai e posibil , solutia fiind un nou examen auto in tara !...desigur ca nu am facut acest lucru si permisul canadian a expirat dupa 5 ani , in 2002....intrebare : trecand anii si schimbandu se legile , pot schimba acest permis canadian intr-unul romanesc acum in 2017 ?...Canada nu e in UE , desigur , dar exista tratate internationale , conventii , etc ., care poate faciliteaza acest lucru...mentionez ca inca am permisul auto canadian in original in limba franceza si pot obtine oricand din Canada documente care aresta unde am facut scoala auto in 1991( Calgary) , etc....astept raspuns...multumesc anticipat ...Ady
06.04.2017 12:10:19 Votează 00

Distribuie