Se incarca...

Browser incompatibil

Pentru a putea folosi aplicația trebuie să folosiți unul dintre urmatoarele browsere.

Forum > Q&A Financiar > Controale (garda, administratie, ITM)
Întrebare fără răspuns

0 0

amenda 10000 lei

352 Vizualizări • 1 RăspunsuriCreat de ciofu • Ultimul răspuns acum 2 luni de către Marius • Ultima actualizare la 06.04.2017 22:58:09

ciofu
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Pensionar

Va rog sa-mi spuneti daca pot sa dau in contencios Garda Nationala de Mediu pentru ca nu mi-a raspuns la intrebarile pe care le-am pus in legatura cu legalitatea comercializarii unei fose septice ecologice IMHOFF Pentru ca am montat o astfel de instalatie, GM Iasi ne-a amendat cu 10000 lei pentru ca nu avem autorizatie. Raspunsul scris al distribuitorului (cat si a altora pe care i-am intrebat ulterior) este ca nu avem nevoie de alte avize sau autorizatii, deoarece produsul are marcaj CE si are toate avizele si autorizatiile in spate. Nu ne-au facut nici dovada ca o alta casa particulara are autorizatie pentru asa ceva. Mai mult, sustin ca in Romania sunt permise pentru evacuarea apelor dintr-o gospodarie doar bazine etanse care se vidanjeaza; si totusi aceste fose ecologice se comercializeaza, noi am montat-o in 2012. Va multumesc

06.04.2017 22:58:09 Votează 00

Distribuie

• Marius
    • Consultant management

Că se comercializează acea fosă septică, nu înseamnă că este şi agreată de autorităţi. Amenda poate fi contestată într-un termen dat, termen ce depinde de anumite aspecte: dacă e PV, dacă e emisă somaţie de oprire a lucrării, etc. Consultaţi un avocat cu toate actele, e greu să ne "dăm cu părerea" fără a şti despre ce produs e vorba, ce articol vi-a fost reţinut în sarcină ca sancţiune, etc.

Creat la 12.04.2017 21:16:47 Votează 0 0

Distribuie