Se incarca...

Browser incompatibil

Pentru a putea folosi aplicația trebuie să folosiți unul dintre urmatoarele browsere.

Forum > Q&A Financiar > Impozite Si Taxe
Întrebare fără răspuns

0 0

OUG 41/2006 se aplica si administratiei publice locale?

342 Vizualizări • 1 RăspunsuriCreat de Florian Costache • Ultimul răspuns acum 6 luni de către Marius • Ultima actualizare la 08.04.2017 18:32:09

Florian Costache
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Inginer

Buna ziua

Va rog sa imi spuneti daca OUG 41/2006 (privind stabilirea unor măsuri de simplificare ...) se aplica si la autoritaile locale, mai exact Directiei Impozite si Taxe Locale a Sectorului 1 - Bucuresti.

Mai exact:

Am facut o cerere de restituire a unei taxe de timbru judiciar in urma castigarii unui proces.

DITL S1 imi solicita sa depun o copie legalizate dupa decizia civila prin care se demonstreaza ca am castigat procesul, in baza pct. 3, alin 2 din Ordinul 1899 / 2004

Am depus deja o copie pe care am semnat-o "Conf. cu Originalul" cand am depus cererea, insa se pare ca nu e de ajuns.

In OUG 41/2006 se face referire la administatia publica centrala.

Eu nu imi dau seama daca DITL S1 trebuie sa respecte OUG 41 sau nu.

Se poate o lamurire?

Multumesc anticipat.

Florian Costache

08.04.2017 18:32:09 Votează 00

Distribuie

• Marius
    • Consultant management

Ordonanța nr. 41/2006 pentru modificarea și completarea Ordonanței Guvernului nr. 44/2004 privind integrarea socială a străinilor care au obținut o formă de protecție în România nu are nimic de-a face cu cele indicate de dvs. Da, restituirea de taxe de timbru se face după o normă de ministru strict impusă şi OUG 80/2013, nu după OUG-ul invocat de dvs. Asta e procedura ce reglementează modalitatea restituirii taxelor de timbru: Ordinul ministrului finanţelor publice şi ministrului dezvoltării regionale şi administraţiei publice nr. 1918/2013 / 65/2014 pentru aprobarea Procedurii de restituire a sumelor achitate cu titlu de taxe judiciare de timbru

Creat la 12.04.2017 21:11:09 Votează 0 0

Distribuie