Se incarca...

Browser incompatibil

Pentru a putea folosi aplicația trebuie să folosiți unul dintre urmatoarele browsere.

Forum > Q&A Juridic > Diverse teme juridice
Întrebare fără răspuns

0 0

Succesiune

385 Vizualizări • 1 RăspunsuriCreat de GYORFI • Ultimul răspuns acum 2 luni de către MOCEANU MADALINA • Ultima actualizare la 06.06.2017 19:41:23

GYORFI
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Tehnician

Buna ziua, Dupa decesul parintilor mei am inceput succesiunea pentru averea lor. Suntem 2 frati, conform legii toata averea parintilor se va impartii in doi. In urma cu 14 ani mama a lasat mostenire fratelui meu casa bunicii mele printr-un act de donatie imobil care acuma nu poate fi subiect de succesiune. Intrebarea mea este daca acest act de contract de donatie , incheiat la un notar public, poate fi anulat intr-un fel sau altul, iar in cazul atacarii in instanta al acestui act ce sanse de castigare a procesului exista? Acest act de donatie trebuie contestat inainte de a face succesiunea sau poate fi subiect de discutie si dupa aceasta perioada?

06.06.2017 19:41:23 Votează 00

Distribuie

• Actul de donatie poate fi atacat sub mai multe aspecte: de exemplu:donatia  incalca rezerva succesorala, donatia este facuta de o persoana fara discernamant etc. Toate acestea se pot face evident dupa deschiderea succesiunii, adica dupa decesul persoanei care a donat ceva! Av. Madalina Moceanu

Creat la 12.06.2017 21:44:15 Votează 0 0

Distribuie