Se incarca...

Browser incompatibil

Pentru a putea folosi aplicația trebuie să folosiți unul dintre urmatoarele browsere.

Forum > Q&A Juridic > Dreptul Muncii
Întrebare fără răspuns

0 0

Cum se face dovada platii chiriei pentru ,,Prima chirie", adica pentru prima de relocare?

410 Vizualizări • 2 RăspunsuriCreat de IVASCU ION • Ultimul răspuns acum 3 luni de către IVASCU ION • Ultima actualizare la 13.06.2017 21:33:20

IVASCU ION
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Inginer

Normele metodologice de aplicare a Ordonantei 6/2017 publicate in Monitorul Oficial din 6 iunie 2017 arata ca beneficiarul subventiei de max 900 lei/luna pentru plata chiriei si a utilitatilor trebuie sa faca lunar dovada platii chiriei catre proprietar. E clar ca utilitatile de dovedesc cu facturile dar cum se dovedeste ca ai platit chiria? Un contract intre parti inregistrat la ANAF nu poate fi dovada lunara ca ai platit chiria, iar proprietarul persoana fizica nu poate emite facturi sau chitante. Deci...

13.06.2017 21:33:20 Votează 00

Distribuie

  • Elena Hogas
    • Administrator

    Bună ziua,

    Chiar în textul normelor, la art. 46^6 alin. (1), lit. a) se precizează că dovada plăţii chiriei se poate face:

    - printr-un înscris sub semnătură privată prin care se atestă că între părţile semnatare ale contractului de închiriere înregistrat la organul fiscal competent s-a realizat plata, respectiv încasarea sumei reprezentând chiria lunară stabilită în contract sau

    - prin orice înscris emis de o instituţie bancară, în copie, în situaţia în care plata chiriei lunare se poate face prin depunerea sau transferul acesteia în cont bancar (exemple personale - ordin de plată, extras de cont).

    Creat la 11.07.2017 16:29:52 Votează 0 0

    Distribuie

  • IVASCU ION
    • Inginer

    Multumesc pentru raspuns dar....

    In practica legea nu este respectata ad literam deoarece AJOFM-urile din cel putin doua judete (Cluj si Mehedinti) nu accepta prima varianta (inscris sub semnatura privata) ci am fost nevoit sa duc la banca proprietarul (un batran netransportabil in varsta de 82 de ani) ca sa-si faca un cont bancar.

    Alta prevedere a legii care nu este respectata este ca, desi in lege nu se mentioneaza acest lucru (poate doar in normele metodologice de aplicare a ei) toate utilitatile trebuie trecute pe numele chiriasului iar furnizorii de utilitati (curent si gaz cel putin) nu fac asta decat daca esti titularul  actului de proprietate.

    Creat la 09.08.2017 7:18:03 Votează 0 0

    Distribuie