Se incarca...

Browser incompatibil

Pentru a putea folosi aplicația trebuie să folosiți unul dintre urmatoarele browsere.

Forum > Q&A Financiar > Persoana Fizica Autorizata
Întrebare fără răspuns

0 0

Dobindirea dreptului de proprietate pe teren

528 Vizualizări • 1 RăspunsuriCreat de Mar • Ultimul răspuns luna trecută de către Simona • Ultima actualizare la 07.08.2017 16:36:01

Mar
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Administrator unitate hotelieră

Buna ziua, va scriu din strainatate. 

Am o chestiune in privinta dreptului de superficie asupra terenului sub casa. Mi-ati fi de mare ajutor daca mi-ati putea raspunde la urmatoarea chestiune: sint cetatean raman si American (USA). In 2010, am achizitionat o casa in Romania, in acel moment nu puteam sa demonstrez, cu acte, precum detiniam cetatenia romana (cind am plecat in USA nu am renuntat la cetatenia romana) de acea pe cotractul de vanzare-cumparare, rezulta ca fiind cetatean strain, sau a unui stat tert, deci cu doar drept de proprietate asupra constructiei si nu al terenului pe care se afla casa.

Din 2010, am reusit sa obtin toate actele necesare, CNP si pasaport roman, care demonstreaza precum sint cetatean roman. Acum, sint in tratative ca sa vand imobilul in chestiune dar am intimpinat problema terenului sub casa, care rezulta precum este tot al fostei proprietara.  

Imi puteti spune va rog in ce conditii pot sa dobindesc dreptul de proprietate pe terenul sub casa, considerind ca am fost tot timpul cetatean roman. 

Va multumesc anticipat pentru disponibilitatea d-voastra. 

07.08.2017 16:36:01 Votează 00

Distribuie

• Simona
    • Consilier juridic

trebuie sa vedeti in contractul de vanzare ce a fost stipulat. daca s-a vandut doar casa, sau casa si terenul. daca in cartea funciara, terenul apare intabulat pe numele altcuiva, inseamna ca trb sa l cumparati si pe acesta. daca totusi vorbiti de superficie, inseamna ca asa v-ati inteles la acel moment. superficia de stinge prin consolidare in acest caz (cand dobanditi si terenul). cautati fostul proprietar sa lamuriti

Creat la 14.09.2017 17:47:16 Votează 0 0

Distribuie