Se incarca...

Browser incompatibil

Pentru a putea folosi aplicația trebuie să folosiți unul dintre urmatoarele browsere.

Forum > Q&A Juridic > Drept Civil Şi Drept Procesual Civil
Întrebare fără răspuns

0 0

Drepturi de mostenire copil adoptat cu drepturi restranse

191 Vizualizări • Nici un răspunsCreat de DUMITRESCU VIORICA • Ultima actualizare la 17.08.2017 14:16:27

DUMITRESCU VIORICA
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Inginer

Buna ziua ,

Va rog mult sa ma ajutati in clarificarea unor probleme importante, care sunt destul de incurcate , rezultate din situatia de mai jos:

Soacra mea afost infiata inainte de 1940 de un unchi, s-a casatorit si a avut 3 copii;

- primul copil a fost infiat in anul 1953 de catre parintii mamei soacre, adica de bunici, adoptie cu drepturi restranse ( prin infiere acesta devenind frate cu mama soacra);

Pentru a se intelege relatarea de mai jos voi numi acest copil

,,COPILUL X".

El a luat numele de familie al bunicilor

- al doilea copil a fost infiat tot de bunici ( si el la randul lui devenind frate cu mama soacra) , dar cu drepturi depline;

Si a cesta a luat numele de familie al bunicilor

- al treilea copil a ramas la parintii naturali.

S-au ivit astfel  doua situatii de mostenire:

1. Averea bunicilor ( la care sunt partasi  mama  soacra si cei 2 copii infiati, ultimul infiat fiind cu drepturi depline)

Intrebarea mea este:

Cum se imparte aceasta avere intre cei 3 frati?

Ce se intampla daca mama adoptatoare supravietuitoare a vandut o casa ( singurul obiect de mostenire),  contractul de vanzare-cumparare fiind pe numele fiului care a fost adoptat cu drepturi restranse ( COPILUL X) , el insusindu-si singur banii?

Dupa aceasta tranzactie mama adoptatoare(bunica) a murit.

Daca nu s-a efectuat succesiunea la moartea   mamei adoptatoare( namairamanand alte bunuri inafara casei vandute, cum s-ar prezenta situatia mostenirii in acest moment?

Ce se intampla cu averea celor 3 copiii?

- mama soacra

- COPILUL X ( care a luat banii pe casa printr-un accept tacit al celorlalti doi copii)

- copilul infiat cu drepturi depline

2. Averea parintilor naturali :

Acestia au avut :

- copilul dat in adoptie restransa ( COPILUL  X)

- copilul dat in adoptie cu drepturi depline

- copilul natural

La moartea socrului meu s-a efectuat  succesiunea fiind chemat doar mama soacra si al treilea copil ( cel natural) minor, mama soacra fiind numita tutore pentru averea mostenita de acesta;

Intrebarea mea este:

Cum participa la mostenire ( cotatia) dupa moartea mamei soacre  copilul dat spre infiere cu drepturi restranse( COPILUL  X) , in concurs cu cel natural?

Trebuie facuta intai succesiunea dupa bunici, tinandu-se cont ca doar un copil  infiat cu drepturi restranse ( COPILUL  X) a beneficiat de mostenirea bunicilor ( casa vanduta si pe care a el incasat toti banii)?

COPILUL  X mosteneste cota egala cu copilul natural?

Astept cu interes raspunsul dumneavoastra,

Va multumesc foarte mult.

Cu stima,

Viorica Dumitrescu

17.08.2017 14:16:27 Votează 00

Distribuie