Se incarca...

Browser incompatibil

Pentru a putea folosi aplicația trebuie să folosiți unul dintre urmatoarele browsere.

Forum > Q&A Juridic > Drept Civil Şi Drept Procesual Civil
Întrebare fără răspuns

0 0

Dezbatere mostenie

302 Vizualizări • 1 RăspunsuriCreat de vasile • Ultimul răspuns acum 6 zile de către Simona • Ultima actualizare la 17.08.2017 20:46:58

vasile
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Pensionar

In anul 2000, mama mea  decedat, ea fiind ultima mostenitoare a intregii averi a familiei. Dupa deces, subsemnatul impreuna cu sora mea (unici mostenitori) ne-am prezentat la un birou notarial pentru dezbaterea mostenirii. Conform intelegerii prealabile cu sora mea, am cedat in favoarea ei, majoritatea mostenirii, eu retinand doar o mica parte de teren. Asa s-au si incheiat actele succesorale. Intrebare: Pentru faptul ca eu am cedat bunuri ce-mi reveneau ca mostenire in favoarea surorii, trebuiau chemati la dezbatere si copiii mei ? Precizez, aceasta actiune se petrecea in anul 2000.

Multumesc....

17.08.2017 20:46:58 Votează 00

Distribuie

• Simona
    • Consilier juridic

la mostenirea mamei dvs., vin in ordinea gradelor de rudenie, clasele de mostenitori. daca dvs si sora (copii, descendenti), erati singurii mostenitori si nu exista sot supravietuitor, dvs, inlaturati de la mostenire pe oricine altcineva si culegeati toata mostenirea. este ok cum s-a procedat

Creat la 14.09.2017 17:40:11 Votează 0 0

Distribuie