Se incarca...

Browser incompatibil

Pentru a putea folosi aplicația trebuie să folosiți unul dintre urmatoarele browsere.

Forum > Q&A Juridic > Asigurări
Întrebare fără răspuns

0 0

Ce suma de bani primesc pe o masina "dauna totala"

882 Vizualizări • Nici un răspunsCreat de Gabriel Marinache • Ultima actualizare la 18.08.2017 20:06:14

Gabriel Marinache
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Manager Achiziţii

Buna ziua,

In data de 31.07.2017 mama mea a suferit un accident auto, ea fiind nevatamata, dar masina in urma constatarii asiguratorului este considerata dauna totala, valoarea reparatiei depasind valoare masinii.

Situatie:

Despagubirea care o propune asiguratorul RCA este de 10.000 de lei + epava sau 14.000 de lei daca masina va fi reparata intr-un service autorizat, urmand ca apoi factura sa fie trimisa de catre service asiguratorului.

In urma unor cercetari si a unor sfaturi ale prietenilor am descoperit ca eu as putea fi despagubit cu intreaga suma de 14.000 de lei.

In norma 39/2016 Art. 23.Al. 3 spune asa:

"În cazul unei daune totale economice, dacă persoana prejudiciată face dovada radierii din circulaţie a vehiculului avariat şi a valorificării integrale a acestuia către o societate specializată în dezmembrarea şi reciclarea vehiculelor, valoarea epavei este cea menţionată în documentele fiscale justificative eliberate de către societatea respectivă."

Lucrul neclar pentru mine ar fi ultima parte al alineatului 

"...valoarea epavei este cea menţionată în documentele fiscale justificative eliberate de către societatea respectivă."

Se refera la valoarea stabilita de asigurator si anume 14.000 de lei?

As putea duce masina la un centru de dezmembrari, iar cu documentele de acolo sa ma duc la asigurator, iar acesta sa-mi completeze suma pana la 14.000 de lei?

De ex: Cei de la dezmembrari imi oferta 500 de lei pentru masina, daca duc documentele asiguratorului el imi va oferi 13.500? sa acopera suma de 14.000 sau tot 10.000 de lei?

Va multumesc,

Gabriel Marinache

18.08.2017 20:06:14 Votează 00

Distribuie