Se incarca...

Browser incompatibil

Pentru a putea folosi aplicația trebuie să folosiți unul dintre urmatoarele browsere.

Forum > Q&A Financiar > Contabilitate
Întrebare fără răspuns

0 0

15 August - Zi libera legala - se plateste sau nu?

651 Vizualizări • 1 RăspunsuriCreat de Dragos Al • Ultimul răspuns acum 4 luni de către Alina Draganescu • Ultima actualizare la 24.08.2017 14:20:36

Dragos Al
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Student

Buna ziua!

Va contactez in legatura cu o problema - pe data de 18.08.17 mi s-a incheiat contractul de munca (era pe termen determinat), si am fost platit pe 13 zile lucratoare (1 - 18 aug). Mi s-a spus ca 15 august (Sf. Maria) este sarbatoare - zi libera legala, insa nu se plateste. Ceea ce nu inteleg eu este, cum de ceilalti colegi ai mei si cum, eu, in celalate luni in care au fost sarbatori legale am luat salariul intreg, fara sa mi se scada nicio zi. Eu stiam ca zilele libere legale erau platite de catre angajator.. Poate ma lamureste cineva...

Va multumesc!

24.08.2017 14:20:36 Votează 00

Distribuie

• Buna ziua,

Ziua de 15 august este zi libera in care nu se lucreaza conform Codului Muncii. 

In cazul in care ati lucrat in aceasta zi, angajatorul dvs. trebuie sa va dea liber in urmatoarele 30 de zile, iar daca nu poate in acest timp sa va dea liber, dupa cele 30 de zile trebuie sa va plateasca un spor de 100%, cat apare minim in Codul muncii.

Creat la 29.08.2017 13:30:48 Votează 0 0

Distribuie