Se incarca...

Browser incompatibil

Pentru a putea folosi aplicația trebuie să folosiți unul dintre urmatoarele browsere.

Forum > Q&A Juridic > Drept Civil Şi Drept Procesual Civil
Întrebare fără răspuns

0 0

Donația ascunsă invocată la partaj

55 Vizualizări • Nici un răspunsCreat de Sica.ica • Ultima actualizare la 12.09.2017 23:47:42

Sica.ica
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Cadru militar

Bună seara, m-am căsătorit în 1997 și fosta soție a divorțat în 2011 de mine după ce i-am reconstruit o casă bătrânească pe pământul ei și am făcut-o doamnă cu școală și avere pe veniturile mele pentru că ea,ca educatoare, avea venituri nesemnificative pe atunci în timp ce eu am avut venituri cu mult peste media pe economie. Având în vedere aspectele de mai sus, ea a fost perversă și a făcut în anul 2005, cu ocazia unor renovări la casă, un act de donație din partea mamei ei pentru ea cu scopul renovării casei ei pentru suma de 100.000.000 lei vechi. Eu am aflat de această donație abia după 11 ani, în 2016 văzând actul depus la dosarul de partaj. Astfel că din document în afară de expresiile „Eu, DM, donez ficei mele SAM, suma de 100.000.000 lei, în vederea renovării casei, din....” și „Eu, SAM, primesc donația făcută de susnumita donatoare pentru suma de 100.000.000 lei,...” fără precizarea recunoștiiței față de acest act, fără o dovadă concretă a tradiției și a publicitîții față de mine ca terță persoană afectată la partaj de acest act. În aceste condiții îmi poate fi opozabil mie acest document? În aceste condiții dece nu a făcut o depunere asumei de bani în contul ficei ei? Eu consider că acest document reprezintă o operațiune fictivă și neopozabilă cu scopul anticipa de prejudiciere a mea în beneficiul ei.

12.09.2017 23:47:42 Votează 00

Distribuie