Se incarca...

Browser incompatibil

Pentru a putea folosi aplicația trebuie să folosiți unul dintre urmatoarele browsere.

Forum > Suport tehnic > Lege5
Întrebare fără răspuns

0 0

Violență domestică

408 Vizualizări • 1 RăspunsuriCreat de Andreea • Ultimul răspuns acum 2 luni de către Simona • Ultima actualizare la 25.09.2017 17:13:56

Andreea
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Consilier bancar
Buna ziua, Va rog sa imi spuneti daca imi retrag plângerea pe care am facut-o împotriva soțului meu din cauza faptului că m-a lovit, se închide dosarul? În cazul în care nu imi retrag plângerea, ce efecte poate avea asupra lui?
25.09.2017 17:13:56 Votează 00

Distribuie

• Simona
    • Consilier juridic

Buna ziua,

Potrivit art. 199 C. penal "În cazul infracţiunilor prevăzute în art. 193 (loviri si alte violente) şi art. 196 săvârşite asupra unui membru de familie, acţiunea penală poate fi pusă în mişcare şi din oficiu. Împăcarea înlătură răspunderea penală". 

Deci sa stiti ca opereaza impacarea si nu retragerea plangerii. Daca opereaza impacarea, se aplica art. 159 C. penal potrivit caruia  "Împăcarea poate interveni în cazul în care punerea în mişcare a acţiunii penale s-a făcut din oficiu, dacă legea o prevede în mod expres.(2) Împăcarea înlătură răspunderea penală şi stinge acţiunea civilă. (3) Împăcarea produce efecte numai cu privire la persoanele între care a intervenit şi dacă are loc până la citirea actului de sesizare a instanţei".

Prin urmare, "se inchide dosarul". Daca nu va impacati, dosarul va ajunge in instanta, si daca doriti continuare.. va putea primi fie amenda, fie inchisoare, cel mai probabil cu suspendare.

Daca aveti nevoie de orice alt ajutor, va stau la dispozitie!

O zi buna!

Creat la 27.09.2017 14:40:49 Votează 1 0

Distribuie