Se incarca...

Browser incompatibil

Pentru a putea folosi aplicația trebuie să folosiți unul dintre urmatoarele browsere.

Forum > Q&A Juridic > Drept Civil Şi Drept Procesual Civil
Întrebare fără răspuns

0 0

Credit ipotecar

425 Vizualizări • 1 RăspunsuriCreat de Ciobotaru Robert • Ultimul răspuns luna trecută de către MOCEANU MADALINA • Ultima actualizare la 12.10.2017 0:03:57

Ciobotaru Robert
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Membru

Buna ziua.

Urmeaza sa cumpar un apartament printr-un credit ipotecar. I-am dat vinzatorului un avans, 1000 euro. In precontract am stabilit ca daca vinzatorul se razgindeste, imi va inapoia dublul avansului. Dupa semnarea precontractului, vinzatorul doreste mai multi bani decit am stabilit in precontract. Am pus data limita de incheiere a contractului de vinzare 25 decembrie. Cel mai probabil, creditul ne va fi aprobat in ultima saptamina din octombrie (estimarea ofiterului de credite). Am inteles ca banca ne da 30 de zile sa semnam contractul de vinzare pentru a vira banii in contul meu (cumparator). Asta inseamna ca avem termen de la banca pina la sfirsitul lunii noiembrie sa semnam contractul de vinzare.

Intrebarea mea este, vinzatorul poate sa astepte sa treaca acest termen (sa refuze sa vina sa semneze contractul in fata notarului pina la sfirsitul lunii noiembrie) si apoi sa ceara semnarea contractului dupa ce stie ca banca nu ne mai da banii, fara sa incalce data limita de 25 decembrie? 

Motivul pentru care ar face asta ar fi sa nu fie nevoit sa ne plateasca dublul avansului, asa cum am stabilit in precontract.

12.10.2017 0:03:57 Votează 00

Distribuie

• Da, vanzatorul  poate sa nu vina sa semneze contractul de vanzare pana la sfarsitul lunii noiembrie, ptr. ca dvs. ati spus ca ati semnat antecontractul cu data limita de incheiere a contractului de vz-cumparare 25 decembrie a.c.; asadar dvs. asa v-ati inteles cu vanzatorul, iar in contracte, intelegerea partilor este lege!

Recomandarea mea este sa rezolvati la banca ca aprobarea creditului sa fie deocamdata temporizata cca. o luna, astfel incat aprobarea creditului respectiv sa se faca undeva pe la sfarsitul lunii noiembrie (ci nu pe la sfarsitul lunii octombrie a.c.) si astfel dvs. sa fiti acoperit din toate pct. de vedere, inclusiv a aceluia referitor la semnarea contractului de catre vanzator! Av. Madalina Moceanu

Creat la 14.10.2017 14:02:02 Votează 0 0

Distribuie