Se incarca...

Browser incompatibil

Pentru a putea folosi aplicația trebuie să folosiți unul dintre urmatoarele browsere.

Forum > Q&A Juridic > Drept Civil Şi Drept Procesual Civil
Întrebare fără răspuns

0 0

Divort la distanta

198 Vizualizări • 1 RăspunsuriCreat de bogdan5454 • Ultimul răspuns luna trecută de către MOCEANU MADALINA • Ultima actualizare la 16.11.2017 19:38:12

bogdan5454
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Inginer

Buna ziua.

M-am casatorit in Bucuresti in 1982.

Cam prin 1987 am divortat in SUA,printr-un divort simplu,fara proces. Apoi ,in SUA ,am mai fost casatorit de doua ori,ultima casatorie fiind curenta.Dar se pare ca in Romania divortul nu imi este recunoscut.Am inteles ca ar trebui sa trimit actul meu de divotr din '87 sa fie apostilat...ma doare capul !!!

O alta modalitate mai simpla,da a divorta aici in Romania nu exista ???

Eu nici macar nu stiu daca prima nevasta mai traieste si,daca da,unde ??? Nu am mai avut nici un contact cu ea de 30 de ani !

Va multumesc anticipat.

16.11.2017 19:38:12 Votează 00

Distribuie

• Intr-adevar trebuie recunoscuta hotararea dvs. de divort din America din anul 1987 si in Romania! 

Nu este nicio problema daca nu mai stiti nimic de fosta dvs. sotie de vreo 30 de ani, încoace! In Codul de procedura civila din Romania exista reglementari care prevad si o astfel de situatia ca a dvs., când partea nu mai cunoaste domiciliul celeilalte parti, in speta dvs., fosta sotie! Av. Madalina Moceanu

Creat la 17.11.2017 11:57:11 Votează 0 0

Distribuie