Se incarca...

Browser incompatibil

Pentru a putea folosi aplicația trebuie să folosiți unul dintre urmatoarele browsere.

Forum > Q&A Juridic > Drept Civil Şi Drept Procesual Civil
Întrebare fără răspuns

0 0

Evacuarea fostului sot

298 Vizualizări • 2 RăspunsuriCreat de Gaby • Ultimul răspuns acum 23 zile de către MOCEANU MADALINA • Ultima actualizare la 19.11.2017 10:33:34

Gaby
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Membru

Buna ziua, vineri am depus la tribunal o cere de evacuare a fostului sot de care sunt divortata de 10 ani, din domiciliul , apartamentul fiind proprietatea mamei mele. Mi_a dat nr. dosarului si nr completului si ora, banuiesc ca imi va venii prin posta instiintarea cu data, vreau sa stiu vine si pe numele lui? Este violent si imi este teama, apoi dupa ce voi discuta cu judecatorul voi astepta iar , cat va dura pana il pot scoate din apartament? Si dupa ce obtin acesasta evacuare trebuie sa chem eu politia sau vine un executor ? Chiar nu cunosc legea . Va rog sa ma 

ajutati cu raspunsuri Multumesc .

19.11.2017 10:33:34 Votează 00

Distribuie

• luati legatura cu un avocat, puteti rezolva repede pe calea ordonantei presedintiale.

da, ambele parti vor fi citate

Creat la 23.11.2017 1:57:53 Votează 0 0

Distribuie

• Buna ziua,

Citatia pentru fostul dvs. sot va veni la locul/domiciliul de unde se solicita evacuarea.

De când ati depus dosarul dvs. la judecatorie dureaza 30-45 de zile pana la primul termen de judecata; daca este procedura completa cu paratul si veti administra toate probatoriile, va puteti judecata chiar la primul termen de judecata; in caz contrar, se va mai da un nou termen cam in 2 saptamani de la primul termen. 

Dupa ce va veti judeca, adica instanta va pronunta solutia pe scurt, vor mai trece 2-3 saptamani pana va va veni acasa motivarea acelei sentinte; se poate face si apel in 5 zile de la pronuntare de catre partea care a pierdut procesul, ceea ce inseamna ca-in acest caz- va mai dura cel putin vreo 2 luni pana solutia va ramane definitiva....asadar este de durata!......

Daca solutia va va fi favorabila si se va dispune evacuarea fostului sot, trebuie legalizata hotararea definitiva si asa legalizata mergeti cu ea la executorul judecatoresc competent; aici va mai dura ceva timp (2-3 saptamani) pana când acesta impreuna cu politia si dvs. veti merge sa il scoateti pe fostul sot din casa fortat, asta daca intre timp nu paraseste acesta de buna voie imobilulde unde s-a dispus evacuarea sa!

Av. Madalina Moceanu

Creat la 24.11.2017 15:20:45 Votează 0 0

Distribuie