Se incarca...

Browser incompatibil

Pentru a putea folosi aplicația trebuie să folosiți unul dintre urmatoarele browsere.

Forum > Q&A Juridic > Dreptul Muncii
Întrebare fără răspuns

0 0

Recalculare pensie nepusa in plata

135 Vizualizări • Nici un răspunsCreat de Gafincu Rodica • Ultima actualizare la 22.11.2017 20:12:38

Gafincu Rodica
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Pensionar

Buna ziua

Sotul meu a incercat in 2014 o simulare de pensie cand a implinit 60 ani,41ani vechime si am dus toate actele sa vedem daca sant bune la casa de pensii Iasi.

A fost emisa o decizie de pensie cu anticipatie de 45% penalizare pe care nu am stiut ca trebuie anulata daca el merge incontinuare la servici

In prezent el lucreaza si a ajuns la o vechime de 44 ani dar la casa de pensii am facut mai multe demersuri pentru anularea deciziei si nu vor sa aprobe.Ni s-a spus ca anii care ii lucreaza nu au nici o valoare acum,nu se modifica procentul de penalizare cu toate ca el nu a beneficiat nici macar o zi de pensie.

Raspunsul doamnei de la ghiseu a fost ca doar o zi daca iese la pensie mai repede de 65 ani va fi penalizat cu 45%.

A-si dori sa stiu daca noua lege aprobata azi 23 11 2017 ne da dreptul la recalculare si implicit sa se anuleze aceasta pensie absurda denumit PENSIONAR CU PENSIE NEPUSA IN PLATA

Multumim si asteptam raspuns

22.11.2017 20:12:38 Votează 00

Distribuie