Se incarca...

Browser incompatibil

Pentru a putea folosi aplicația trebuie să folosiți unul dintre urmatoarele browsere.

Forum > Q&A Juridic > Drept Civil Şi Drept Procesual Civil
Întrebare fără răspuns

0 0

titlu de proprietate

280 Vizualizări • 1 RăspunsuriCreat de Baciu Mihaela • Ultimul răspuns acum 12 zile de către MOCEANU MADALINA • Ultima actualizare la 27.11.2017 13:43:00

Baciu Mihaela
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Membru

Matusa si unchiul meu doresc sa ne lase mostenire mie si sotului meu,casa lor si gradina din jur Adica tot ce au ei.Mentionez ca unchiul meu are 2 copii adulti pe care i-a ajutat de-a lungul vietii financiar impreuna cu matusa mea. Acum vor sa ne faca noua acte pentru ca suntem f apropiati de ei .

Intrebarea mea este: ce fel de acte am putea face ca dupa decesul unchiului meu , copiii acestuia sa nu ne necajeasca pri tribunale.

Am auzit pe la colegi ca contractul de vinzare cumparare presupune plata pretului,in absenta pretului actul poate fi calificat drept o donatie deghizata. Vanzare cumparere cu clauza de intretinere sau cu renta viagera ar putea fi atacate in instanta de succesori.Cand am intrebat la notariat mi s-a raspuns ca toate sunt bune si ca orice act se poate ataca in instanta .Va multumesc.

27.11.2017 13:43:00 Votează 00

Distribuie

• Actul de vanzare cumparare este cel mai bun dintre toate cele 3 acte indicate de dvs., dar intr-adevar nu poate avea valabilitate fara vreo suma de bani care sa fie data de dvs.! In principiu, este foarte adevarat si ca toate cele 3 acte, pentru varii motive, pot fi atacate in instanta! Av. Madalina Moceanu

Creat la 04.12.2017 21:35:48 Votează 0 0

Distribuie