Se incarca...

Browser incompatibil

Pentru a putea folosi aplicația trebuie să folosiți unul dintre urmatoarele browsere.

Forum > Q&A Juridic > Dreptul Muncii
Întrebare fără răspuns

0 0

pensia sociala minim garantata

392 Vizualizări • Nici un răspunsCreat de Ileana • Ultima actualizare la 27.11.2017 14:01:55

Ileana
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Membru

Buna ziua,

Mama mea se afla in urmatoarea situatie: a lucrat ani de-a randul in CAP insa normele erau trecute la numele tatalui (desi munceam cu totii acolo, inclusiv noi copiii), dar cine sa stie pe atunci ce trebuie facut, acesta fiind singurul loc unde a muncit; surpriza a fost cand tatalui meu nu i-au fost calculate la pensie aceste ore muncite pe motiv ca nu pot fi cumulate cu anii munciti in miniera(munca la CAP fiind in aceiasi ani); mama mea nu are niciun venit in afara unei pensii de handicap(glaucom) de 270 lei. Intrebarea mea ar fi, daca exista vreo posibilitate legala ca mamei sa i se poata acorda pensie pentru acele ore lucrate la CAP sau daca poate beneficia de pensia minim  sociala garantata sau daca exista, conform legislatiei in vogoare, vreoposibilitate  de a beneficia de vreo forma de indemnizatie/pensie? Multumesc!

27.11.2017 14:01:55 Votează 00

Distribuie