Se incarca...

Browser incompatibil

Pentru a putea folosi aplicația trebuie să folosiți unul dintre urmatoarele browsere.

Forum > Q&A Financiar > Impozite Si Taxe
Întrebare fără răspuns

0 0

Discriminare fiscala

174 Vizualizări • Nici un răspunsCreat de Cristian • Ultima actualizare la 05.01.2018 22:00:20

Cristian
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Administrator societate comercială

In anul 2016 am vandut niste actiuni .Mentionez ca este vorba despre o societate cu capital de tip inchis. Asta inseamna ca numai intre actionari se pot tranzactiona actiunile. Prin notar si nu prin broker. Respectand termenul legal, dupa vanzare, m-am prezentat la ANAF pentru a face declaratia. Acolo mi s-a cerut fisa de portofoliu. Am sunat la acea societate dar mi s-a spus ca nu-mi pot elibera acest document, societatea fiind una de tip capital inchis, fisa de portofoliu fiind un document specific brokerilor, vanzarea respectiva neincadrandu-se. Am completat declaratia 200(parca). Si din mai 2017 n-a venit nimic...In mod normal, daca ai ceva de plata, ANAF in 2 saptamani iti si trimite decizia de impunere. Nimic! Mai ales ca am si serviciul online activat si-mi vine pe mail ori de cate ori mi se elibereaza un document de la ei. Sincer, vazand ca "nimic", atatea luni mi-am luat gandul...Cand astazi, 5 ian 2018, ma trezesc pe mail cu instiintarea unui nou document pe portalul lor. Intru si descarc o frumusete de decizie de impunere, cu multe cifre. Si ma gandesc asa: de venit, am venit sa declar in termen legal. ANAF, te-ai facut ca ploua, atatea luni! Si acum, cand nivelul de impozitare a scazut la 10% , cum ma simt eu, om onest pana la urma, care trebuie sa platesc un impozit cu 16%, in comparatie  cu un alt compatriot de-al meu, care pentru acelasi tip de tranzactie plateste 10% impozit? Citez din Constitutia Romaniei, art 16, alin 1 " Cetăţenii sunt egali în faţa legii şi a autorităţilor publice, fără privilegii şi fără discriminări". Ce parere de situatia aceasta, in care - in 2018 , fara a avea culpa, mi se trimit cu intarziere decizii de impunere mai ales ca impozitul s-a si modificat, intre timp? 

05.01.2018 22:00:20 Votează 00

Distribuie