Se incarca...

Browser incompatibil

Pentru a putea folosi aplicația trebuie să folosiți unul dintre urmatoarele browsere.

Forum > Suport tehnic > Lege5
Întrebare fără răspuns

0 0

ref. adeverinta grupa munca

728 Vizualizări • 1 RăspunsuriCreat de dana mirela cordos • Ultimul răspuns acum 2 luni de către moise • Ultima actualizare la 07.01.2018 18:40:15

dana mirela cordos
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Pensionar

Am fost angajata ca mecanic de intretinere la IAMN-Bucuresti Sectia Transilvania Turda,in perioada 1982-1989  am fost transferata la alta institutie. In 1992, colectivul ramas a obtinut pe baza unui tabel grupa I-a de munca pe toate locurile de munca din cadrul Sectiei. Am cerut adeverinta de grupa, mi s-a eliberat dar Casa de Pensii Turda, refuza sa o ia in considerare motivind ca nu sint trecuta pe tabelul constituit in 1992. Nu aveam cum sa figurez dat fiind ca la acea data eram deja transferata. Mi s-a spus sa actionez in judecata pentru ca voi cistiga si mi se vor restitui cheltuielile. Ce nu inteleg eu, daca adeverinta eliberata de Institutia respectiva, semnata si parafata, nu se ia in considerare de ce se mai cere ADEVERINTA?

Si de ce trebuie sa cheltui eu pt a da in judecata Casa de Pensii daca am dreptul pe baza unei adeverinte la gr. I-a de munca? Pe tabelul respectiv figureaza si alti angajati cu aceeasi categorie ca si mine si aceeasi meserie, deci data grupa pt. toate locurile de munca si nu pe angajat, de ce nu mi se recunoaste Adeverinta? As dori un sfat , sa stiu in ce directie sa ma indrept. Am lucrat totusi 6 ani si 8  luni in grupa I-a.....nu as vrea sa ii pierd daca am dreptul.

07.01.2018 18:40:15 Votează 00

Distribuie

• moise
    • Pensionar

Asa se procedeaza si la casa mea de pensii si la casele din toata tara.

Ati fost bine sfatuta sa actionati in instanta.

Pentru litigiile de munca nu se percep taxa de timbru.

Este sufficient sa obtineti o copie dupa acel tabel al colegilor si sa demonstrati ca si meseria Dvs se incadreaza la fel ca a colegilor din acel tabel.

Depuneti si adeverinţa.

Un avocat prezinta o garantie a castigului.

De regula asemenea procese se castiga si veti recupra cheltuielile de judecata.

Pana se va da noua lege a pensiilor care va elimina (sa speram) asemenea ineptii, aceasta este procedura.

Creat la 23.03.2018 18:46:07 Votează 0 0

Distribuie