Se incarca...

Browser incompatibil

Pentru a putea folosi aplicația trebuie să folosiți unul dintre urmatoarele browsere.

Forum > Q&A Juridic > Dreptul Muncii
Întrebare fără răspuns

0 0

Dupa cate luni de munca pot sa iau somaj?

373 Vizualizări • 1 RăspunsuriCreat de Goarga Mihaela • Ultimul răspuns luna trecută de către Elena Hogas • Ultima actualizare la 15.01.2018 14:45:38

Goarga Mihaela
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Membru
Am lucrat 8 luni ca ospatar si am fost concediata, as putea sa mi fac dosarul pt somaj ?
15.01.2018 14:45:38 Votează 00

Distribuie

• Elena Hogas
    • Administrator

Potrivit art. 34 din Legea nr. 76/2002 privind sistemul asigurărilor pentru șomaj și stimularea ocupării forței de muncă, şomerii beneficiază de indemnizație de șomaj dacă îndeplinesc cumulativ următoarele condiții:

• - au un stagiu de cotizare de minimum 12 luni în ultimele 24 de luni premergătoare datei înregistrării cererii;
    • - nu realizează venituri sau realizează, din activități autorizate potrivit legii, venituri mai mici decât valoarea indicatorului social de referință, în vigoare;
    • - nu îndeplinesc condițiile de pensionare, conform legii;
    • - sunt înregistrați la agențiile pentru ocuparea forței de muncă în a căror rază teritorială își au domiciliul sau, după caz, reședința, dacă au avut ultimul loc de muncă ori au realizat venituri în acea localitate.
    Creat la 17.01.2018 12:56:34 Votează 0 0

Distribuie