Se incarca...

Browser incompatibil

Pentru a putea folosi aplicația trebuie să folosiți unul dintre urmatoarele browsere.

Forum > Q&A Juridic > Diverse teme juridice
Întrebare fără răspuns

0 0

Calcul pensie

702 Vizualizări • 2 RăspunsuriCreat de Vorovenci Jan • Ultimul răspuns acum 3 luni de către IVASCU ION • Ultima actualizare la 17.02.2018 6:45:31

Vorovenci Jan
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Pensionar
Am fost reintegrat cu drepturi salariale conform art 136 Codul Muncii vechi .Expertiza dispusă de instanță în anul 2000 avut ca obiectiv: "Să se calculeze drepturile salariale cu aplicarea ratei de inflație de la septembrie 1991 pana în prezent(nov2000). Expertul stabilește media celor 3 salarii la suma de 19338 ROL, asupra căreia aplică indicii de inflație pe fiecare lună pentru perioada de 10 ani, dar nu evidențiază salariul pe fiecare lună actualizat, ci numai cumulul cu lunile anterioare. Angajatorul (în prezent în faliment) in 2014 îmi emite adeverință cu salariile actualizate nominalizate pe fiecare lună deduse din expertiză.Casa de Pensii a refuzat sa ia în calcul salariile actualizate motivând ca nu salarii am primit ci despăgubiri, astfel ca doar salariul de 19338 ROL neactualizat se ia in calculul pensiei pentru cei 10 ani. La data expertizei, articolul 136 Codul Muncii vechi era declarat neconstituțional, prin decizia 160/1999 a C. Cconstituționale. Codul Fiscal la articolul 111 alin j stipulează ca despăgubirile sau drepturile salariale obținute în justiție sunt de natura salariilor De ce Casa de Pensii are astfel de poziție, ar trebui să cunoască precizările de mai sus, sau trebuie să o acționez în judecată pentru recalcularea punctajului mediu anual? Vă mulțumesc
17.02.2018 6:45:31 Votează 00

Distribuie