Se incarca...

Browser incompatibil

Pentru a putea folosi aplicația trebuie să folosiți unul dintre urmatoarele browsere.

Forum > Q&A Juridic > Diverse teme juridice
Întrebare fără răspuns

0 0

Schimbarea numelui de Familie datorita unei litere

373 Vizualizări • Nici un răspunsCreat de Slatineanu Pompilia • Ultima actualizare la 09.03.2018 20:30:21

Slatineanu Pompilia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Profesor
Buna seara! Ma numesc Slãtineanu Pompilia, sunt cetatean Roman si locuiesc de aproape 20 in Germania. De cand sunt aici, sunt trecuta in toate documentele si sunt apelata, cu numele "Slatineanu", deci cu "a" si nu cu "ã". Aceasta litera romaneasca nu exista in tastatura obisnuita si nici chiar la toate oficialitatile germane. Inclusiv in vechiul pasaport roman, care a avut valabilitatea de zece ani, eram trecuta Slatineanu. Am un baiat de noua ani, nascut aici in Germania. El imi poarta numele, numai ca nu Slãtineanu ci Slatineanu. In noiembrie 2017 mi-am refacut pasaportul si acum sunt trecuta cu numele de Slãtineanu. Acum nu mai este identic numele meu de familie cu cel al copilului. Deoarece noi traim aici, as dori sa imi schimb numele din Slãtineanu in Slatineanu. In Germania eu si copilul figuram peste tot cu numele de Slatineanu. Care sunt pasii de urmat si ce sanse ar fi de a mi se aproba cererea? Ma multumesc frumos! P.Slatineanu
09.03.2018 20:30:21 Votează 00

Distribuie