Se incarca...

Browser incompatibil

Pentru a putea folosi aplicația trebuie să folosiți unul dintre urmatoarele browsere.

Forum > Q&A Juridic > Achizitii
Întrebare fără răspuns

0 0

Antecontract vanzare apartament

171 Vizualizări • Nici un răspunsCreat de Popescu Elena • Ultima actualizare la 30.03.2018 0:26:51

Popescu Elena
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Pensionar

Buna seara! Am facut un antecontract de vanzare a unui apartament,cu un  termen lung pana la  finalizarea tranzactiei ,specificat in antecontract. Clauzele contractuale suna asa: ,,Daca tranzactia nu se finalizeaza din vina cumparatorului, pierde avansul;; daca tranzactia nu se efectueaza din vina  vanzatorului,acesta returneaza dublul avansului.''Cumparatorul , care a apelat la o banca creditoare pentru banii necesari, nu s-a incadrat in termen, probabil din cauza unor probleme cu banca, nu stiu...iar eu nu mai pot prelungi termenul initial, din motive personale.Se poate considera ca eu sunt VINOVATA pt tranzactia esuata?!! Adica ar trebui sa restitui de 2 ori avansul pe care l-am primit?!! Ar fi penibil  sa se considere vina vanzatorului!! Eu vreau sa-i dau avansul innapoi si sa scap de belea,pt ca nu mai pot sa astept. Pot face asta fara eventuale probleme?!  Va rog...poate se gaseste un ,,bun samaritean'' pe aici care sa ma ajute cu un raspuns! Multumesc anticipat!

30.03.2018 0:26:51 Votează 00

Distribuie