Se incarca...

Browser incompatibil

Pentru a putea folosi aplicația trebuie să folosiți unul dintre urmatoarele browsere.

Forum > Q&A Financiar > Contabilitate
Întrebare fără răspuns

0 0

PFA si Concediu de crestere copil

2035 Vizualizări • 1 RăspunsuriCreat de NAGHI RENATA • Ultimul răspuns acum 4 ani de către Denisa Patrascu • Ultima actualizare la 19.10.2012 17:58:12

NAGHI RENATA
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Legestart
Buna ziua, sunt o tanara mamica, am un baietel de 5 luni. Inainte de a-l avea mi-am infiintat un PFA in urma caruia primesc anumite comisioane. Concediul de crestere a copilului il primesc in urma locului de munca, la o banca. Din mai multe surse am inteles ca trebuie sa ales intre conc de crestere a copilului , indemnizatia sau beneficiile PFA-ului. Dar sunt pareri si pareri si nimenhi nu stie exact. Persoanele care primesc aceasta indemnizatie de crestere a copilului nu are dreptul sa efectueze alte activitati?PFA, SRL? Ma puteti sfatui va rog? Multumesc
19.10.2012 17:58:12 Votează 00

Distribuie

  • Denisa Patrascu
    • Consilier juridic

    Potrivit prevederilor art.7 alin.(1) din OUG 111/2010  persoanele care în perioada în care sunt îndreptăţite să beneficieze de concediul pentru creşterea copilului şi indemnizaţia lunară prevăzute la art. 2 alin. (1) lit. a) obţin venituri supuse impozitului prevăzute la art. 3, înainte de împlinirea de către copil a vârstei de un an, au dreptul la un stimulent de inserţie în cuantum lunar de 500 lei pentru perioada rămasă până la împlinirea de către copil a vârstei de 2 ani. 

    Pe perioada celor 2 ani in care puteti beneficia de concediul de crestere a copilului realizati venituri supuse impozitului nu puteti cumula decat stimulentul de insertie cu aceste venituri nu si indemnizatia.

    Editat la 18.04.2013 14:05:12 Votează 0 0

    Distribuie