Se incarca...

Browser incompatibil

Pentru a putea folosi aplicația trebuie să folosiți unul dintre urmatoarele browsere.

Forum > Q&A Juridic > Drept Civil Şi Drept Procesual Civil
1

1 0

În ce act, lege, se specifică suma de la care se execută şi IMOBILIAR !

6202 Vizualizări • 6 RăspunsuriCreat de . . • Ultimul răspuns acum 27 zile de către Irina • Ultima actualizare la 10.05.2013 10:54:55

. .
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Membru

Bună ziua. Doresc să ştiu unde pot găsi actul, legea, etc. unde se specifică suma de la care se poate face executarea si pe bunuri imobiliare. Mai concret. Am făcut un împrumut de NEVOI PERSONALE la o banca. Împrumutul nu este garantat cu bunuri imobile. Nicăieri in contract nu este pomenit cuvântul GARANŢIE IMOBILIARĂ sau pe BUNURI IMOBILE. S-a început recuperarea împrumutului prin executare judecătorească prin poprire pe salariu la angajator ca terţ poprit. După trei plaţi lunare de poprire salarială, în paralel cu poprirea s-a trecut şi la somaţie de executare silita asupra imobilului prin scoatere la vânzare la licitaţie. Se zice că dacă suma împrumutată depăşeşte o anumită valoare se poate face recuperarea şi prin vânzare de imobil cu toate că nu este trecut în contractul de împrumut nimic despre bunuri imobile. Am întrebat executorul şi mi-a arătat un act prin care creditoarea ( banca ) cere executare MOBILA şi IMOBILA a debitorului dar nu mi-a motivat nimic. Unde pot găsi informaţii despre cele de mai sus mai ales despre acel plafon, sumă, etc. Vă mulţumesc anticipat. Cu stimă.

10.05.2013 10:54:55 Votează 10

Distribuie