Se incarca...

Browser incompatibil

Pentru a putea folosi aplicația trebuie să folosiți unul dintre urmatoarele browsere.

Forum > Q&A Juridic > Asigurări
Întrebare fără răspuns

0 0

legislatie rutiera

1991 Vizualizări • 1 RăspunsuriCreat de SCORYLLO • Ultimul răspuns acum 2 ani de către Matei • Ultima actualizare la 26.08.2015 17:10:37

SCORYLLO
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Membru

merg pe un drum public cu masina ,drumul pe un sens nu are mai mult de 1,4 m (in aceasta situatie dar poate avea oricat fiind pe prima banda ) in incercarea de a evita o groapa trag dreapta de volan si ating cu oglinda un scuter !!!!ACCIDENT!!! intrebarea este urmatoarea poate sa circule un moped pe langa mine in aceasta situatie depasinduma ,in legislatie spune doar ca tre' sa circule pe partea dreapta pe langa marginea carosabilului nu pe unde pot face depasirea ,sau poate nu am gasit eu unde este specificata ....legislatia lor

26.08.2015 17:10:37 Votează 00

Distribuie

• Matei
    • Membru

Cam depinde de situatie:

Daca mopedul te-a atins in spatele masinii (de la usa spate ) atunci poti sa faci scandal ca el incerca sa te depaseasca pe dreapta si vina era aproximativ a mopedului (cam 80%).

Daca ai atins mopedul cu partea din fata atunci cam esti tu de vina (nu te-ai asigurat la schimbarea directie de mers - chiar daca ai ocolit o groapa).

PS: Eu nu spun din legislatie, in perioada mea de soferie am vazut cele 2 cazuri care le-am enumerat cu cele 2 situatii, fiecare situatie ajungandu-se la un consens din partea politiei.

Incearca sa rezolvi o amiabila intre tine si conducatorul mopedului chiar daca consideri ca nu tu esti de vina pentru a scapa de unele consecinte mai grave (gen retinerea permisului)

Creat la 04.09.2015 11:02:13 Votează 1 0

Distribuie