Se incarca...

Browser incompatibil

Pentru a putea folosi aplicația trebuie să folosiți unul dintre urmatoarele browsere.

Forum > Q&A Juridic > Asigurări
Întrebare fără răspuns

0 0

Calcul concediu prenatal

1691 Vizualizări • 2 RăspunsuriCreat de rocsana • Ultimul răspuns acum 2 ani de către rocsana • Ultima actualizare la 01.03.2016 14:00:11

rocsana
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Membru

Buna ziua ,sunt in concediu de risc maternal pana in 1.04.16 cand o sa intru in concediu prenatal ,cum mi se va calcula atunci concediu (ultimele 6 luni anterioare prenatalului (martie,feb.....)sau din aceasi baza ca si riscul doar ca este 85% ?

Va multumesc .

01.03.2016 14:00:11 Votează 00

Distribuie

• Alina D.
    • Moderator

Buna ziua,

Se pot plati concedii medicale fara stagiu de cotizare cum este si cazul dvs in perioada de risc maternal.

In cazul concediului de sarcina si lauzie ( cod 08), baza de calcul a indemnizaţiilor  se determină ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, până la limita a 12 salarii minime brute pe ţară lunar, pe baza cărora se calculează contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii. 

Asiguratele au dreptul la concedii pentru sarcină şi lăuzie, pe o perioadă de 126 de zile calendaristice, perioadă în care beneficiază de indemnizaţie de maternitate.

Concediul pentru sarcină se acordă pe o perioadă de 63 de zile înainte de naştere, iar concediul pentru lăuzie pe o perioadă de 63 de zile după naştere.

Concediile pentru sarcină şi lăuzie se pot compensa între ele, în funcţie de recomandarea medicului şi de opţiunea persoanei beneficiare, în aşa fel încât durata minimă obligatorie a concediului de lăuzie să fie de 42 de zile calendaristice.

Cuantumul brut lunar al indemnizaţiei de maternitate este de 85% din baza de calcul descrisa mai sus.

Indemnizaţia de maternitate se suportă integral din bugetul Fondului naţional unic de asigurări sociale de sănătate.

Creat la 30.03.2016 13:14:22 Votează 0 0

Distribuie

• rocsana
    • Membru

Buna ziua ,

Multumesc de raspuns ,in cazul meu atunci ce se va lua in calcul (ultimele 6 luni incluzand si Ian,Feb,Mar luni in care am fost in concediu de risc maternal +Dec ,Nov,Oct  luni lucrate efectiv  )sau doar ultimele 6 luni lucrate efetiv ?(In acest caz fiind Dec 2015-Iulie 2015 ).Mentionez ca din 1 .04.2016 mi sa eliberat certificatul medical cu cod de prenatal .

Va multumesc .

Creat la 07.04.2016 16:07:19 Votează 0 0

Distribuie