Se incarca...

Browser incompatibil

Pentru a putea folosi aplicația trebuie să folosiți unul dintre urmatoarele browsere.

Forum > Q&A Juridic > Asigurări
Întrebare fără răspuns

0 0

Concediu Medical

1822 Vizualizări • 1 RăspunsuriCreat de Victor Mihai • Ultimul răspuns acum 2 ani de către marika • Ultima actualizare la 06.06.2016 19:12:47

Victor Mihai
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Tehnician

Buna ziua. Am primit concediu medical pe 10 zile calendaristice(25.05-03.06.2016). Dar am primit 2 harti(exemplare) de concediu medical( una din 25-31 si alta din 1-3) , deoarece sunt 2 luni. Iar cei de la servici imi cere sa schimb data acordari concediului ( adica 25 mai) de pe cel din iunie pt ca data de 25 e prea devreme( "e prea devreme acordat cum de stiu eu ca o sa ma imbolnavesc" asta este explicatia lor). Este normal? Insa fiind concediu medical in continuare si cu acelasi diagnostic nu se elibereaza ambelela la aceiasi data, si anume de 25 mai?

06.06.2016 19:12:47 Votează 00

Distribuie

• marika
    • Economist-şef

Conform legii, certificatele de concediu medical se completeaza si se elibereaza la data la care se acorda consultatia medicala, stabilindu-se numarul necesar de zile de concediu medical.

Normele metodologice de aplicare a OUG 158/2005 prevad ca data de la care incepe valabilitatea concediului medical poate fi ulterioara datei acordarii numai in cazul certificatelor de concediu medical ,,in continuare".

In situatia imposibilitatii prezentarii asiguratului la medic, se pot acorda certificate de concediu medical cu retroactivitate de 24 de ore.

Certificatele de concediu medical se pot elibera si la o data ulterioara, numai pentru luna anterioara, pentru urmatoarele situatii:

• concediu medical pentru sarcina si lauzie;
    • pentru perioada de internare in spital, dar procedura este diferita:
    • eliberarea certificatelor se va face doar la externare, iar ca exceptie sunt situatiile in care durata internarii este mai mare de 30 de zile, iar certificatul medical va fi eliberat lunar ;
    • dupa expirarea concediului medical acordat la iesirea din spital, medicul de familie, la recomandarea medicului curant, poate prelungi concediul medical cu maxim 7 zile calendaristice pentru aceeasi afectiune, urmand ca, in cazul mentinerii incapacitatii temporare de munca, sa trimita pacientul la medicul din ambulatoriul de specialitate ;
    • pentru aparat gipsat, numai de catre medicul ortoped/chirurg;
    • cand este necesar avizul medicului expert, la certificatele medicale cu durata peste 90 de zile.

Pentru certificatele medicale "în continuare", data acordării nu poate fi mai mare decât data la care se termină valabilitatea certificatelor de concediu medical acordate anterior pentru aceeaşi afecţiune.

Ca atare aveti dreptate,  data certificatului medical ,,in continuare'' va avea data de 25.05., daca certificatul in continuare va avea data de 01.06 nu se mai considera in continuare ci tot initial.

Multa sanatate!

Creat la 09.06.2016 12:10:23 Votează 0 0

Distribuie