Se incarca...

Browser incompatibil

Pentru a putea folosi aplicația trebuie să folosiți unul dintre urmatoarele browsere.

Forum > Q&A Juridic > Drept Civil Şi Drept Procesual Civil
Întrebare fără răspuns

0 0

Imi trebuie autorizatie?

1850 Vizualizări • 1 RăspunsuriCreat de ciapa daniela monica • Ultimul răspuns acum 2 ani de către Marius • Ultima actualizare la 03.08.2016 13:07:44

ciapa daniela monica
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Membru
Buna ziua ..Va rog sa ma ajutati cu un raspuns cat mai concret ..este vorba de o curte in care convetuiesc doi proprietari cu acte in regula ( au iesires din diviziune ,cadastru , etc ) intre cei doi esxista un contract voluntar redactat la notar cum ca cel care are constructia in spate are drept de servitute la locul celuilalt ( spere iesirea spre strada principala) in cadastru exista linia trasata intre cele doua proprietati ..constructiile ambilor proprietari se afla pe o singura parte a terenului ..locul este de 400mp deci au cate 200mp fiecare doar ca unul din ei are drept de servitute .. Intrebarea mea este : pot sa trag gard sa-mi delimitez proprietate asa cum este in schita cadastrala ? Binenteles sa las un loc de trecere celuilalt ..eu doresc sa fac gardul nu chiar pe hotar ,vreau sa intru un pic 20 cm in proprietatea mea ..deci sa fac gardul in proprietatea mea ..trebuie sa mai am acordul celuilalt ? Imi trebuie autorizatie pentru ridicarea acestu gard ? Si cat este minim legal sa las locul de servitute (latime) ..va rog sa ma ajutati ..
03.08.2016 13:07:44 Votează 00

Distribuie

• Marius
    • Consultant management

Aveţi nevoie de acordul notarial al celuilalt proprietar, notarul urmând a delimita, la cererea dvs. expresă, zona unde puteţi construi. Şi da, aveţi nevoie de autorizaţiile prevăzute de Legea nr. 50/1991, republicată.

Creat la 05.08.2016 13:13:41 Votează 0 0

Distribuie